«Άλωσε» τη Μόσχα με Πάντερ από… παντού η Αρμάνι!

Με τον Κέβιν Πάντερ σε βραδιά… καριέρας, η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε 84-76 την ΤΣΣΚΑ, μέσα στη Μόσχα!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κέβιν Πάντερ, η Αρμάνι επικράτησε 84-76 της ΤΣΣΚΑ και ανεβαίνοντας στο 19-10, κρατιέται για τα καλά μέσα στην τετράδα! Από την άλλη, δεύτερη σερί ήττα για την ομάδα του Ιτούδη, μετά την κατοστάρα από την Εφές, με αποτέλεσμα να υποχωρήσει στο 18-10.

Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε ρεκόρ καριέρας με 32 πόντους, με τον Σιλντς να είχε 14π. και τον ΛεΝτέι να ακολουθεί με 12π. Για τους Ρώσους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζέιμς με 21 πόντους, με τον Σενγκέλια να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 20π. και 10 ριμπάουντ.

Περίπου… τρία λεπτά αντιστάθηκε η ΤΣΣΚΑ στο πρώτο δεκάλεπτο της Αρμάνι, με το σκορ να ήταν στο 4-5. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Μιλάνου έστησε ένα… πάρτι, σφίγγοντας αμυντικά τους παίκτες του Ιτούδη, ενώ με πλουραλισμό στην επίθεση έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, κλείνοντας με το εντυπωσιακό 10-30!

Με μπροστάρη τον Τζέιμς, οι γηπεδούχοι έδειξαν… σφυγμό και μείωσαν αρχικά στο -11 (21-32). Από την άλλη, οι Ιταλοί είχαν χάσει εντελώς τον ρυθμό τους στην επίθεση, με τους Ρώσους να εκμεταλλεύονταν τα επιθετικά τους ριμπάουντ και με πρωταγωνιστή τον Σενγκέλια να μπαίνουν για τα καλά στο ματς, πλησιάζοντας στο -5 (34-39), στο 18’. Όμως, στο τελευταίο δίλεπτο, ανέλαβε… δράση ο Πάντερ, ο οποίος με 8 δικούς του πόντους έστειλε την Αρμάνι στα αποδυτήρια με το +13 (34-47).

Μία άτυπη… μονομαχία ανάμεσα στον Τζέιμς και τον Πάντερ ήταν η αρχή του δεύτερου μέρους, με την Αρμάνι να διατηρούσε σταθερά το προβάδισμά της (46-56), μέχρι το 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Ιταλοί ήταν ασταμάτητοι έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα να κλείσουν την τρίτη περίοδο στο +15 (55-70).

Το καλάθι του Σιλντς έστειλε την Αρμάνι στο +17 (55-72) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, η ΤΣΣΚΑ απάντησε με ένα επιμέρους σκορ 13-2 (68-74), μέχρι το 35’. Έκτοτε, άρχισαν τα μεγάλα σουτ εκατέρωθεν, με τον Πάντερ να παίρνει ξανά… μπρος (73-82) και να οδηγεί τους Ιταλούς στη νίκη με το τελικό 76-84.

Τα δεκάλεπτα: 10-30, 34-47, 55-70, 76-84.