«Άλωσε» και το Βερολίνο η Ζαλγκίρις

Η ομάδα του Κάουνας επικράτησε 74-71 της Άλμπα και έφτασε τις πέντε συνεχόμενες νίκες

Χωρίς… φρένα συνεχίζει την πορεία της στη φετινή Euroleague η Ζαλγκίρις Κάουνας. Η λιθουανική ομάδα πέρασε και από το Βερολίνο, επικρατώντας 74-71 της Άλμπα, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής και έφτασε τις 6 νίκες σε 8 αγώνες μακριά από την έδρα της. Παράλληλα, αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη, που την φέρνει στο 10-7. Για τη γερμανική ομάδα, που έπεσε στο 6-10, αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Χάγιες με 18 πόντους / 6 ριμπάουντ και Λοβέρν με 16 πόντους / 7 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Φοντέκιο, που είχε 14 πόντους, αλλά και 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Το ματς:

Αστοχία και λάθη κυριάρχησαν στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όπως δείχνει και το 8-6 στο 5’. Στο επόμενο δίλεπτο μπήκε μόλις ένας πόντος (8-7), με την Άλμπα να μετράει 4/14 και τη Ζαλγκίρις Κάουνας 3/6 σουτ, έχοντας επίσης τρία και πέντε λάθη αντίστοιχα. Η κατάσταση βελτιώθηκε στο φινάλε του δεκαλέπτου, που έκλεισε με σκορ 14-12.

Η Ζαλγκίρις ξαναπήρε προβάδισμα μετά το ξεκίνημα με 14-15, αλλά η Άλμπα «έτρεξε» σερί 14-4 και απέκτησε μια σεβαστή διαφορά εννιά πόντων (28-19) στο 15’. Οι παίκτες της γερμανικής ομάδας είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση και σε συνδυασμό με την καλή άμυνα, έφτασαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (35-25), δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 37-31.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο και με όπλο την καλή τους άμυνα, πλησίασαν σε 41-39. Οι Γερμανοί είχαν πολύ κακές επιλογές και το «πλήρωσαν», αφού οι Λιθουανοί «έτρεξαν» ένα σερί 7-2 και προηγήθηκαν 43-46. Το ματς ήταν και πάλι ντέρμπι, με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 48-54.

Με βολή του Χάγιες, η Ζαλγκίρις προηγήθηκε 50-59 στο 31’, αλλά η Άλμπα έκανε ένα 4-0, μειώνοντας σε 54-59, κάτι που οδήγησε τον Μάρτιν Σίλερ να πάρει τάιμ άουτ. Όμως, ο προπονητής της λιθουανικής ομάδας όχι μόνο δεν έκοψε τον ρυθμό των Γερμανών, αλλά τους είδε να πλησιάζουν και σε απόσταση αναπνοής (59-61) στο 34’. Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δίλεπτο με το σκορ στο 63-67, αλλά η Ζαλγκίρις ήταν πιο ψύχραιμη και κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα με τελικό αποτέλεσμα το 74-71.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 37-31, 48-54, 71-74