Αγρίεψε στο 3ο δεκάλεπτο και λύγισε τη Ζενίτ η Ρεάλ

Κέρδισε με 79-72

Πραγματοποιώντας επιβλητική εμφάνιση στο 3ο δεκάλεπτο, η Ρεάλ έκαμψε την αντίσταση της Ζενίτ, την οποία νίκησε 79-72 στη Μαδρίτη.

Μπορεί να δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο η Ρεάλ κόντρα στη Ζενίτ, αλλά μόλις σοβαρεύτηκε δεν κοίταξε πίσω της κι έφτασε στη νίκη (79-72).

Κορυφαίοι για τους Μαδριλένους οι Αμπάλδε (16 πόντοι) και Ταβάρες (11 πόντοι, 13 ριμπάουντ), με την ομάδα του Λάσο να ανεβαίνει στο 8-5.

Από την άλλη, για τους Ρώσους διασώθηκε ο Χόλινς, ο οποίος είχε 15 πόντους, αλλά δεν αρκούσαν και ως εκ τούτου το σύνολο του Πασκουάλ υποχώρησε στο 7-4.

Με τους Τόμπκινς και Ράντολφ να πυροβολούν, η Ρεάλ Μαδρίτης απέκτησε μικρό προβάδισμα (13-7 στο 6’), ωστόσο η Ζενίτ ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση με σερί 7-0 (13-14 στο 7’).

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με 5-0 (18-14 στο 8’), με την ομάδα του Λάσο να κλείνει την πρώτη περίοδο με +3 (24-21).

Στην εκκίνηση του δεύτερου δεκαλέπτου, η «βασίλισσα» πάτησε το γκάζι και κυριαρχώντας κάτω από τις ρακέτες απομακρύνθηκε (29-22 στο 13’).

Από ‘κει και πέρα, οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε κακές επιλογές στην επίθεση, με τη Ρεάλ να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα και να ολοκληρώνει το ημίχρονο με «αέρα» 5 πόντων (36-31).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Μαδριλένοι εμφανίστηκαν… αγριεμένοι και επέβαλαν την ανωτερότητά τους και στις δύο άκρες του παρκέ: με επιμέρους σκορ 22-5, εκτοξεύτηκαν στο +22 (58-36 στο 28’).

Το μόνο που κατάφεραν οι Ρώσοι ήταν να μειώσουν στο φινάλε της τρίτης περιόδου με μπροστάρη τον Πόιθρες (59-42).

Οι παίκτες του Πασκουάλ παρουσιάστηκαν πολύ πιο συγκεντρωμένοι στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου και με τους Χόλινς, Ρίβερς να εκτελούν από την περιφέρεια, έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 (65-56 στο 34’).

Παρ’ όλα αυτά, δεν είχαν άλλη βενζίνη στο ρεζερβουάρ τους και υποτάχθηκαν στους γηπεδούχους, που είχαν περισσότερες λύσεις στην τελική ευθεία κι έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα (79-72) χωρίς να απειληθούν ιδιαιτέρως.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 36-31, 59-42, 79-72.