AEΚ: Νίκη για τη Βασίλισσα με ψυχή και λαό!

Κουρασμένη, λαβωμένη αλλα με ατσάλινη καρδιά και τον κόσμο να δίνει φτερά στα δυσκολα η ΑΕΚ καθάρισε και τη Νιμπουρκ με 80-76 και έμεινε μόνη πρώτη

Αρνείται να χάσει η Βασίλισσα. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι αν και δυσκολεύτηκε απέναντι στην πολύ μαχητική Τσεχική ομάδα, που με την άμυνα της κλείδωσε τα ατού της, εμφανίστηκε για άλλη μια φορά αυτή που πρέπει να είναι στο BCL και πήρε την νίκη με τον συγκλονιστικό κόσμο της επί της Νίμπουρκ με 80-76 . Οι Τσέχοι είχαν διαβάσει καλά το παιχνίδι της Ένωσης και την μπλόκαραν επιθετικά μέχρι το πρώτο ημίχρονο και την κράτησαν στους 29 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νίμπουρκ με τρομερά ποσοστά ευστοχίας στα τρίποντα κατάφερναν να είναι ισόπαλοι η ακόμα και μπροστά στο σκορ. Οι δυο ομάδες είχαν ξεσπάσματα που έπαιρναν μικρές διαφορές οι οποίες έσβηναν αμέσως. Στο τέλος μίλησε η ψυχή της ΑΕΚ και του Χάντερ που κατάφερε με επιθετικά ριμπάουντ και βολές να χαρίσει άλλη μια σπουδαία νίκη στην Ένωση. Χάντερ, Σάκοτα, Ματσιούλις και Σαντ Ρος έδωσαν ρεσιτάλ στο σημερινό ματς και όταν τα πράγματα δυσκόλευαν. Έκτος παίκτης της Βασίλισσας σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο κόσμος της που έδωσε δυναμικό παρών και βοήθησε την ομάδα να φτάσει σε άλλη μια νίκη, την 10η συνεχόμενη σε όλες τις διοργανώσεις

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει τους Γκρίφιν, Ρατάν Μέις, Ματσιούλις, Σάκοτα και Χάντερ στην αρχική πεντάδα, με τις δυο ομάδες να αστοχούν σε πολλές επιθέσεις στα πρώτα λεπτά και την ΑΕΚ να έχει ένα μικρό προβάδισμα (6-5), στα μέσα της περιόδου. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την Νίμπουρκ να ισοφαρίζει στο 1,5’ πριν τη λήξη της περιόδου (16-16). Τελικά η ΑΕΚ ανέκτησε το προβάδισμα και ήταν μπροστά στο σκόρ με την λήξη της περιόδου με ένα πόντο (20-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες έχασαν αρκετές επιθέσεις και πάλι με την ΑΕΚ να πηγαίνει στο +3 (22-19) στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου . Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο και πέρασαν μετά από λίγα λεπτά με την σειρά τους μπροστά στο σκορ (22-23), με τον Λούκα Μπάνκι να καλεί τάιμ άουτ. Στην συνέχεια η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ εκ νέου (27-25) με 3’ περίπου για το πρώτο ημίχρονο. Τελικά η Νίμπουρκ στα τελευταία λεπτά εμφανίστηκε πιο συγκεντρωμένη και ισοφάρισε και στην συνέχεια πέρασε και μπροστά στο σκόρ για να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια (29-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Νίμπορκ έφτασε στο +6 για πρώτη φορά, αλλά η ΑΕΚ με δική της αντπίθεση και τον Σαντ Ρος με φοβερά καλάθια να περνάει και πάλι μπροστά στο σκορ (39-37). Στην συνέχεια η Νίμπουρκ με κύριο εκφραστή τον Κόσει έφυγε και πάλι στο +4 (61-65), στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ο Κόσει συνέχειζε να σκοράρει και να δίνει στην ομάδα του το προβάδισμα που χρειάζεται (43-47), με πολύ καλές άμυνες από τους φιλοξενούμενους. Στα επόμενα λεπτά το ματς ήταν και πάλι ντέρμπι με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και την ΑΕΚ τελικά με τον Χάντερ να καρφώνει να είναι μπροστά στο σκορ την τρίτη περίοδο με ένα καλάθι διαφορά (53-51).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ κρατούσε το μικρό προβάδισμα που είχε στα πρώτα λεπτά (55-53). Στην συνέχεια η ΑΕΚ πήρε το όπλο της και με εκφραστή τον αρχηγό της ξέφυγε για πρώτη φορά στο +7 (63-56), στο 34’. Στην συνέχεια οι Τσέχοι μπήκαν και πάλι με δικό τους σερί στο ματς (65-64) στα μέσα περίπου της περιόδου. Οι δυο ομάδες ήταν και σε αυτή την περίοδο κοντά στο σκορ με την ΑΕΚ να χάνει γρήγορα το +5 και να ισοφαρίζει ο Χρούμπαν (69-69), στα 4’ πριν από το τέλος του ματς. Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος με την ΑΕΚ να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα στα 2’ πριν τη λήξη (75-74). Στο τελευταίο λεπτό και με την ΑΕΚ στο +3 (77-74), ο Χάντερ μαζεύει ένα ηρωικό επιθετικό ριμπάουντ, μετά από άστοχο σουτ και πήγε στις βολές

Τα δεκάλεπτα:20-19, 29-32, 53-51, 80-76

ΑΕΚ (16/36 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 30/33 βολές): Γκρίφιν 6, Λαρεντζάκης 7(1), Ματσιούλις 15(2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Σάκοτα 18(3), Σαντ Ροος 12(1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος, Χάντερ 18 (10/12 βολές, 8 ριμπάουντ), Μωραϊτης, Ράταν Μέις 4, Ρόμπερσον, Τσαλμπούρης.

Νίμπουρκ (18/43 δίποντα, 11/30 τρίποντα, 7/9 βολές): Μπόχατσικ 10(1), Χρούμπαν 10(2), Λόρενς 6, Πέτερκα 10(2), Ράιτ 9(1), Μπέντα 12(2), Κόσεϊ 13(3), Ντέιβις, Κριζ 2, Μάιερς 2, Πμπούρλα 2