ΑΕΚ, μπορείς να προκριθείς!

Θα προσπαθήσει να ανατρέψει την ήττα με 4 πόντους από την Μπάμπεργκ την ερχόμενη εβδομάδα στην Αθήνα

Παρά το εφιαλτικό ξεκίνημα και παραλίγο καταστροφικό φινάλε, η ΑΕΚ φεύγει όρθια από τη Γερμανία. Ηττήθηκε με 71-67 από την Μπάμπεργκ αλλά στο ΟΑΚΑ μπορεί να κάνει την ανατροπή και να πάει Final 4.

Ορατό στον ορίζοντα είναι για την ΑΕΚ το Final Four του Basketball Champions League. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι πάλεψε μέχρι εσχάτων απέναντι στην Μπάμπεργκ και παρότι ηττήθηκε με 71-67 στην Brose Arena, παρουσία 300 ηρωικών οπαδών της, έδειξε ικανή να ανατρέψει το -4 στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ την επόμενη Τετάρτη (19:30).

Κάκιστο ξεκίνημα (11-2) και παραλίγο κατάρρευσε για την «Ένωση» στην τέταρτη περίοδο, που βρέθηκε και στο -9, αλλά κατόρθωσε να μείνει στον αφρό. Κορυφαίοι οι Ντούσαν Σάκοτα (15π., 6 ριμπ.) και Χάουαρντ Σαντ-Ρόος (10π., 6 ριμπ., 4 ασίστ) για την «Ένωση», με εκλάμψεις οι Βινς Χάντερ και Τζόρνταν Θίοντορ. Πρόβλημα ο τραυματισμός του Γιόνας Ματσιούλις που χτύπησε στον αριστερό αγκώνα και πήγε για εξετάσεις. Πονοκέφαλος η αντιμετώπιση των ψηλών Αλεξάντερ και Ρούμπιτ για τους «κιτρινόμαυρους».

Το ματς…

Γκρίφιν, Σαντ-Ρόος, Ματσιούλις, Σάκοτα και Χάντερ άρχισαν το ματς για την ΑΕΚ, που ήταν άρρυθμη επιθετικά στο ξεκίνημα και είχε εμφανές πρόβλημα στην αντιμετώπιση του Αλεξάντερ. Ο θηριώδης σέντερ της Μπάμπεργκ με τρία καρφώματα έφερε την ομάδα του γρήγορα στο 6-0 αναγκάζοντας τον Λούκα Μπάνκι σε γρήγορο τάιμ άουτ. Η κατάσταση παρέμεινε απελπιστική επιθετικά, με την «Ένωση» να αδυνατεί να αξιοποιήσει τις καλές της άμυνες και τελικά να βρίσκεται στο 8-0. Χρειάστηκε να περάσουν δώδεκα άστοχα σουτ και 7:57 λεπτά αγώνα για να σπάσει το ρόδι ο Λαρεντζάκης (8-2) και να συμπαρασύρει και τους υπόλοιπους. Τα τρίποντα του Σαντ-Ρόος και του Θίοντορ στην εκπνοή της περιόδου ουσιαστικά διέγραψαν το εφιαλτικό ξεκίνημα φέρνοντας την ΑΕΚ στον πόντο, 11-10.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με τα χειρότερα νέα για την «Ένωση». Ο Ματσιούλις έπεσε και χτύπησε στον αριστερό αγκώνα αποχωρώντας από το παρκέ σφαδάζοντας. Οι Βαυαροί εκμεταλλεύτηκαν το σοκ των «κιτρινόμαυρων» και με τον Χίκμαν να αναλαμβάνει δράση ξέφυγαν ξανά με έξι (22-16) φορτώνοντας παράλληλα με τρία φάουλ τον Τζέιμς. Ο Σάκοτα με επιθετικά ριμπάουντ κρατούσε όρθια την ομάδα του και με δικό του τρίποντο ήρθε η ισοφάριση, 22-22. Το τάιμ άουτ του Περέγκο οδήγησε την Μπάμπεργκ σε ένα νέο +4, αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε σωστά, με τον Λαρεντζάκη να της δίνει το πρώτο προβάδισμα στο ματς 1:02 πριν το ημίχρονο, 28-30. Το +2 του πρώτου μέρους κρίνεται εξαιρετικό αν αναλογιστεί κανείς πως οι «κιτρινόμαυροι» είχαν 11/35 σουτ, με τον Χάντερ να μετρά 1/8 και τον Θίοντορ 1/6, κρατώντας πάντως τον Ράις στο μηδέν με 0/7 σουτ και 4 λάθη.

Η ΑΕΚ επέστρεψε ορεξάτη επιθετικά από τα αποδυτήρια. Ο Χάντερ πήρε μπρος και με τη βοήθεια του πολυπράγμονα Σαντ-Ρόος οδήγησαν την ομάδα τους στο (28-34, 36-42), όμως τα δύο γρήγορα φάουλ του Αμερικανού σέντερ τον έφεραν στα τέσσερα προσωπικά και τον έστειλαν στον πάγκο. Οι γηπεδούχο με τον αφυπνισμένο Ράις άρπαξαν την ευκαιρία και με τον Χίκμαν να δίνει λύσεις ισορρόπησαν ξανά (47-47) και προσπέρασαν για λίγο, αφού ο Σαντ-Ρόος φρόντισε να φέρει άμεσα την ομάδα του μπροστά, 49-50.

Η αμυντική συγκέντρωση και σκληράδα της ΑΕΚ χάλασε στην τέταρτη περίοδο. Ο Ρούμπιτ συνέχισε τη ζημιά που είχε αρχίσει ο Αλεξάντερ από το ζωγραφιστό, ενώ ο Ζήσης και ο Χέκμαν έδωσαν έξτρα λύσεις και η Μπάμπεργκ έφτασε στο 63-58. Η «Ένωση» είχε χάσει το καθαρό της μυαλό, επιτρέποντας με φθηνά λάθη στους γηπεδούχους να εκτοξευτούν στο 67-58 με 3:48 να απομένουν. Ο Θίοντορ ανέλαβε δράση και με ένα μεγάλο τρίποντο και δύο βολές μείωσε στους τέσσερις (69-65), 1:25 πριν το τέλος. Ο ίδιος με λέι απ στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το τελικό 71-67 και αυτό το -4 θα κληθεί να ανατρέψει η ΑΕΚ την επόμενη Τετάρτη στην Αθήνα.

Δεκάλεπτα: 11-10, 28-30, 49-50, 71-67.

Πηγή:sport-fm.gr