Πέρασε και από τη Βιλερμπάν η Μπάγερν!

Παραμένει στο «κόλπο» της οκτάδας η γερμανική ομάδα

Οι Βαυαροί μετέτρεψαν σε… περίπατο το εξ αναβολής ματς με τη Βιλερμπάν, όπου έχοντας από την αρχή το προβάδισμα, επικράτησαν 77-68 και ανέβηκαν στο 10-11. Μάλιστα, η νίκη αυτή ήταν διπλή για την ομάδα του Τρινκιέρι, καθώς είχε πάρει το ροζ φύλλο απέναντι στην ASVEL και στο Μόναχο.

Σε εξαιρετική μέρα η Μπάγερν από την περιφέρεια με 11/23 τρίποντα, με τον Ρούμπιτ να ήταν κορυφαίος και να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από την άλλη, οι πρωταθλητές Γαλλίας υποχώρησαν στο 9-12, με τους Τζόουνς και Φαλ να ήταν πρώτοι σκόρερ με 14π. ο καθένας.

Από νωρίς είχε τον έλεγχο η Μπάγερν, ξεφεύγοντας στο +7 (8-15) στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια, η Βιλερμπάν αντέδρασε με τον Φαλ (16-18), με τον Σίσκο να διαμορφώνει το 16-20 της πρώτης περιόδου.

Το ίδιο δυνατά μπήκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Τρινκιέρι, με τον Ομπστ να την στέλνει στο +13 (18-31), στο 13’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Βαυαροί έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με το +16 (29-45).

Η εικόνα του ματς ήταν ίδια και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με την Μπάγερν να διατηρούσε σταθερά την απόσταση ασφαλείας της (36-54). Η τελευταία αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε με τον Τζόουνς για το -12 (42-54), με τους Γερμανούς να απαντούν με 7-0, για το +19 (42-61), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Μέσα από την άμυνά της, η Βιλερμπάν προσπάθησε να μπει στο ματς, μειώνοντας στο -11 (56-67), στο 34’. Ωστόσο, η ομάδα του Τρινκιέρι της έκοψε τα… φτερά και διατηρώντας σταθερά μία απόσταση ασφαλείας, έφτασε στη νίκη με το τελικό 77-68.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 29-45, 42-61, 68-77