Επιβίωσε στο «θρίλερ» η Αρμάνι

Μετά από ένα δραματικό ματς και με πολλές διακυμάνσεις...

Μετά από ένα δραματικό φινάλε, η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε 72-69 την Εφές Αναντολού στο «Σινάν Ερντέμ» για τη 15 αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 9-5, συνεχίζοντας τα θετικά αποτελέσματα, αφήνοντας τους Τούρκους στο 7-8.

Η Αρμάνι με σερί 9-0 και επιμέρους σκορ 10-1 στη δεύτερη περίοδο έφτασε στο +15 στην ολοκλήρωσή του, όμως η Εφές με 15-0 σερί δικό της στην τρίτη περίοδο ισοφάρισε και προηγήθηκε και στην τέταρτη περίοδο είχαμε πραγματικό ντέρμπι, με τον Μίτσιτς να αστοχεί σε δύο τρίποντα στα τελευταία δευτερόλεπτα για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του Εργκίν Αταμαν.

Κορυφαίοι των πρωταθλητών Ιταλίας ήταν οι Πάντερ με 18, Σιλντς με 11 και Ντιλέινι με 10 πόντους. Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο Μίτσιτς με 20 πόντους.

Οι Τούρκοι ξεκίνησαν δυνατά και με καλή άμυνα πάνω στον Μπομπουά, 8-2 επιμέρους σκορ και πρωταγωνιστή τον Πάντερ, έφτασαν στο 7-12. Οι Μίτστις και Ντάνστον έκαναν σερί 7-0 και ισοφάρισαν στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, ένα 9-0 σερί και ένα επιμέρους σκορ 10-1 των Ιταλών έφεραν το +10 με πρωταγωνιστή τον Λεντέι και συμπαραστάτες τους Ντιλέινι και Πάντερ έφεραν το +15 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, η Αναντολού βελτίωσε την περιφερειακή της άμυνα και με σερί 15-0 έφερε το 46-46 στο 25’ και με το 21-6 επιμέρους σκορ, με πρωταγωνιστή τον Μίτσιτς, είχαμε το 52-52 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Μίτσιτς με εννιά σερί πόντους έφερε το 65-59. Ο Παντερ απάντησε με τα τρίποντα και ισοφάρισε. Ο Σιμόν στο τέλος έχασε χουκ, ο Ροντρίγκεθ αστόχησε σε τρίποντο, έχασε δύο τρίποντα και ο Μίτσιτς και η βολή του Ντιλέινι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 31-46, 52-52, 69-72

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 4, Μπομπουά 13 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Σίνγκλετον 4, Μπαλμπάι, Σανλί, Μορμάν 6, Τουντσέρ, Πλάις, Μίτσιτς 20 (4/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Άντερσον 2, Ντάνστον 9 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σιμόν 9 (4 ριμπάουντ)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 18 (4/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), ΛεΝτέι 8 (3 κλεψίματα), Μίτσοβ 4, Μορασκίνι, Ρολ, Ροντρίγκεθ 4,Ταρτσέφσκι, Ντιλέινι 9(1/3 τρίποντα, 5 λάθη), Σιλντς 11 (3/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπρουκς 2, Χάινς 8 (6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Ντατόμε 7