Ανοιχτό παιχνίδι με γκολ νωρίς

Στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Άρσεναλ στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «16» του Γιουρόπα Λιγκ

Στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Άρσεναλ στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «16» του Γιουρόπα Λιγκ. Ισχύει το εκτός έδρας γκολ. Θα ακολουθήσει επαναληπτικός στο «Έμιρεϊτς» στις 18/3.

1341: Olympiacos Piraeus FC - Arsenal FC 22:00 («Georgios Karaiskakis»)

Ολυμπιακός: Στον αγώνα με τη Λαμία κατάφερε να πετύχει τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο για να κάνει συντήρηση δυνάμεων στην επανάληψη ενόψει του αποψινού αγώνα με την Άρσεναλ για το Γιουρόπα Λιγκ. Αφού με την υπόθεση τίτλος ο Ολυμπιακός δείχνει να έχει καθαρίσει (+16) του δίνεται η δυνατότητα να αφοσιωθεί αποκλειστικά στο Γιουρόπα Λιγκ, ένα θεσμό στον οποίο θα κυνηγήσει τη διάκριση. Έφτασε μέχρι εδώ, αφού χρειάστηκε να αποκλείσει την Αϊντχόβεν με γκολ του Χασάν στο 88', ένα τέρμα που ναι μεν μείωσε σε 2-1, αλλά λόγω της νίκης με 4-2 στον πρώτο αγώνα του εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ.

Αγωνιστικά νέα: Δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμη η συμμετοχή του Μπα (στόπερ), ο οποίος στον Κυριακάτικο (7/3) αγώνα με τη Λαμία αντικαταστάθηκε λόγω ενοχλήσεων. Έκτοτε ο Σενεγαλέζος κάνει αγώνα δρόμου προκειμένου να καταφέρει να προλάβει τον αγώνα με την Άρσεναλ. Αισιόδοξος για τον παίκτη του εμφανίστηκε ο Πέδρο Μαρτίνς, και αυτή η αισιοδοξία ενισχύθηκε όταν ο Μπα κατάφερε και έβγαλε όλο το πρόγραμμα της χθεσινής προπόνησης. Σίγουρα εκτός θα είναι οι Σεμέδο (στόπερ) και Παπαδόπουλος (στόπερ), με μοναδικό πλέον διαθέσιμο στα μετόπισθεν τον Παπασταθόπουλο.

Πιθανή ενδεκάδα: Σα, Λαλά, Μπα (Εμβιλά), Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ, Καμαρά, Εμβιλά (Μασούρας), Μπουχαλάκης, Φορτούνης (Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί, Μπρούμα.

Άρσεναλ: Προέρχεται από ισοπαλία 1-1 στο «Turf Moor» της Μπέρνλι, ενώ δικαιολογημένα φωνάζει για δύο περιπτώσεις πέναλτι κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου που δεν της δόθηκαν. Απώλειες σαν κι' αυτή έχουν κοστίσει πάρα πολύ τη φετινή σεζόν για την Άρσεναλ, αφού την κράτησαν αρκετά πίσω στη βαθμολογία. Πλέον είναι εξαιρετικά δύσκολο για το κάτι παραπάνω μέσω του πρωταθλήματος και έτσι οι ελπίδες των «κανονιέρηδων» εναπόκεινται στο Γιουρόπα Λιγκ, έχοντας θέσει ως στόχο την κατάκτηση του τροπαίου, που είναι η μόνη διέξοδος στην ευρώπη.

Αγωνιστικά νέα: Την τελευταία στιγμή θα κριθεί η συμμετοχή του Σμιθ-Ρόου, ο οποίος ταλαιπωρείται από ενοχλήσεις.

Πιθανή ενδεκάδα: Λένο, Μπεγερίν, Γκάμπριελ, Ντ. Λουίς, Τίρνεϊ, Παρτέι, Θεμπάγιος, Σάκα, Οντεγκααρντ, Λακαζέτ, Ομπαμεγιάνγκ.

Προϊστορία: Ολυμπιακός και Άρσεναλ στις μεταξύ τους αναμετρήσεις μετράνε από τέσσερις νίκες και στους δύο θεσμούς. Η τελευταία νίκη των «ερυθρολεύκων» ήρθε στην παράταση την περσινή σεζόν για να τους δώσει την πρόκριση στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ.