Οι διακρίσεις της Κύπρου στους διεθνείς αγώνες ξιφασκίας

Ο Γιώργος Ιωάννου εξασφάλισε την υψηλότερη θέση στο βάθρο για την Κύπρο κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία Junior Men

Το περασμένο Σάββατο 23/03/2019 η Κύπρος εκπροσωπούμενη από αθλητές του Σωματείου Ξιφασκίας Λευκωσίας έλαβε μέρος στους Διεθνείς Αγώνες Ξιφασκίας «AUTOFACTOR BOSCH OPEN INTERNATIONAL FENCING TOURNAMENT 2019» που διοργανώθηκαν στο Άμστερνταμ της Ολλανδίας και κατέκτησε 2 χρυσά μετάλλια και ένα χάλκινο μετάλλιο.

Ο Γιώργος Ιωάννου εξασφάλισε την υψηλότερη θέση στο βάθρο για την Κύπρο κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία Junior Men. O Διονύσης Ραφαήλ Θεοχάρους, ο νεαρότερος συμμετέχοντας της Κυπριακής Αποστολής, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία U10. O Iωάννης Αριστίδου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορήα U12.

Άξιες συγχαρητηρίων ήταν και οι επιδόσεις των Ήβης Αλεξάνδρου (κατηγορία Junior Women), Νατάσας Έλληνα (κατηγορία Serior Women) και Κωνσταντίνου Μακρίδη (Cadet Men) που κατέκτησαν την 6η, 15η και 34η θέση αντίστοιχα.

Την Κυπριακή αποστολή συνόδευσε ο προπονητής τους, κος Μάνταν Σιν ο οποίος δηλώνει «H διοργάνωση ήταν εξαιρετική, υψηλού επιπέδου. Αντιμετωπίσαμε δύσκολους αντιπάλους αλλά εξασφαλίσαμε τη θέση μας στο βάθρο. Είναι αξιέπαινες οι προσπάθειες όλων των αθλητών μας που αγωνίστηκαν σε μία διεθνή διοργάνωση. Ιδιαίτερα αν αναλογιστούμε ότι αυτές οι προσπάθειες δεν τυγχάνουν στήριξης από την Κυπριακή Ομοσπονδία Ξιφασκίας. Όχι μόνο δεν στηρίζονται αυτές οι προσπάθειες αλλά από το 2017 αφαίρεσαν -χωρίς καμία προειδοποίηση ή αιτιολογία- τις μοναδικές πίστες προπόνησης από το Σωματείο μας με αποτέλεσμα οι προπονήσεις να γίνονται χωρίς πίστες.

Γίνεται μία προσπάθεια συλλογής χρημάτων για να αγοράσουμε δικές μας πίστες σαν Σωματείο όμως αντιλαμβάνεστε ότι οι οικονομικοί μας πόροι είναι πολύ περιορισμένοι. Είναι λυπηρό που η Κυπριακή Ομπσπονδία Ξιφασκίας αποτελεί εμπόδιο αντί να υποστηρίζει τους αθλητές μας. Θέλω να ευχαριστήσω θερμά τον Πρόεδρο του Σωματείου μας, Δρα Βεϊτζό Τσάε, που στέκεται δίπλα μας, πρόθυμος να βοηθήσει και που αδιάκοπα υπερασπίζεται τα δικαιώματα όλων των αθλητών μας.»