Τεράστια νίκη για την Αραδίππου... αγχωτικό διπλό για τον CyView Α.Σ. Λατσιά

Τα αποτελέσματα της δεύτερης αγωνιστικής

Τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε ο Α.Ο. Αραδίππου ο οποίος στο μεγάλο ντέρμπι της 2ης μέρας στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών επικράτησε δύσκολα της περσινής πρωταθλήτριας Ε.Ν. Αθηένου με 22-21 και διπλασίασε τις νίκες του στον θεσμό. Δύσκολη εκτός έδρας νίκη για τον CyView Α.Σ. Λατσιά ο οποίος κέρδισε τον Πανελλήνιο με 15-14.

Πλώρη για τίτλο...

Τις τεράστιες φετινές της δυνατότητες επιβεβαίωσε στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Α.Ο. Αραδίππου που κέρδισε δύσκολα την Ε.Ν. Αθηένου με 22-21 στο κλειστό της Αραδίππου και συνεχίζει αλάνθαστος την πορεία του προς τον τίτλο. Η ομάδα του Σταύρου Ιωάννου πραγματοποίησε μια ακόμα θετική εμφάνιση, έβγαλε πάθος και δύναμη στο παιχνίδι της και με οδηγό την Αλεξάνδρα Κωνσταντινίδου που πέτυχε διψήφιο αριθμό τερμάτων πανηγύρισε μια σπουδαία επιτυχία. Από το ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις τους αφού πήραν το προβάδισμα και έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 11-8. Στο δεύτερο μέρος αντέδρασε η ομάδα της Αθηένου και παρά τα 8 γκολ που πέτυχε η Μάγδα Παπά δέχθηκε την 2η της ήττα σε ισάριθμους αγώνες. Εντυπωσιακή και ασταμάτητη η Αλεξάνδρα Κωνσταντινίδου που πέτυχε άλλα 11 γκολ και ήταν η κορυφαία της αναμέτρησης με την αρχηγό της Αραδίππου Μαργαρίτα Ευθυμίου να προσθέτει άλλα 6 γκολ στο συνολικό σκορ της ομάδας της.

Αγχωτικό διπλό για τα Λατσιά

Δύσκολη και συνάμα αγχωτική νίκη, την 2η της στο πρωτάθλημα πέτυχε ο CyView Α.Σ. Λατσιά που επικράτησε στο κλειστό του Αγίου Δομετίου του Πανελληνίου Λευκωσίας με το στενό σκορ 15-14. Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας αφού οι δύο ομάδες προσπάθησαν μέσω δυνατών μαρκαρισμάτων αλλά και με δυνατές άμυνες να χαλάσουν την τακτική η μια της άλλης και στο τέλος το σκορ περιορίστηκε σε χαμηλά επίπεδα. Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, το ημίχρονο έκλεισε με το 7-6 υπέρ της ομάδας των Λατσιών για να τελειώσει ο αγώνας με το 15-14. Με σημαντικές απουσίες παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες αφού από τον Πανελλήνιο απουσίαζε η Ρένα Αντωνίου και από τον CyView Α.Σ. Λατσιά η Άννα Εκατερινέσκου.