Αγκαλιά με τον τίτλο ο Παρνασσός Στροβόλου

Το ντέρμπι της κορυφής ήταν ξανά ασπρόμαυρο. Ο Παρνασσός Στροβόλου άλωσε για 2η φορά φέτος το κλειστό του Cyprus College κερδίζοντας το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου με 27-26 και βρίσκεται αγκαλιά με τον πρώτο τίτλο πρωταθλήματος στην ιστορία του. Διπλό για Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς και Προοδευτικό αντίστοιχα επί του ΑΠΟΕΛ και Μαυρομμάτη αντίστοιχα.

Διπλό και αναμένει την στέψη...

Το ντέρμπι της αγωνιστικής έγινε στο κλειστό του Cyprus College. Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου έχοντας την πίεση της βαθμολογίας ήθελε μόνο νίκη για να παραμείνει ζωντανό στην μάχη του τίτλου. Από την άλλη ο Παρνασσός έχοντας το πλεονέκτημα του +4 στον πίνακα ήθελε από την πλευρά του τη νίκη για να θέσει εκτός μάχης τον μεγάλο του αντίπαλο. Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό από την αρχή
μέχρι το τέλος. Με δύο ομάδες να τα δίνουν όλα στα παρκέ για να κατακτήσουν τη νίκη η οποία στο τέλος πέρασε στα χέρια του Παρνασσού κερδίζοντας με 27-26. Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ όμως η ομάδα του Στροβόλου ευτύχισε στο φινάλε του ημιχρόνου να ξεφύγει με δύο γκολ διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ του 17-15. Αντίδρασε στο 2ο μέρος το Ευρωπαϊκό, έβαλε πίεση στον αντίπαλο του, το παιχνίδι έγινε ρόντεο με τις δύο ομάδες να προσφέρουν πλούσιο θέαμα και στο τέλος ο Παρνασσός να πανηγυρίζει σπουδαίο διπλό. Με 6 γκολ ο Δημήτρης Νικηφόρου ήταν από τους κορυφαίους της ομάδας του Στροβόλου και με τους Στουμπή και Παπακυπριανού να πετυχαίνουν από 5. Εξαιρετικός σ' ένα ακόμα παιχνίδι ο Λούκας Παρασκευά για το Ευρωπαϊκό που σκόραρε 7 γκολ ενώ 6 πέτυχε ο Αντωνιάδης και 5 ο Καρκαλάτος.

Εύκολη νίκη για Προοδευτικό

Με το διπλό έφυγε από τη Λευκωσία ο Προοδευτικός Πάφου ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κερδίζει τον Μαυρομμάτη στο κλειστό του Αγίου Δομετίου με 29-22. Η Παφιακή ήταν από το ξεκίνημα καλύτερη του αντιπάλου της, τον περιόρισε αμυντικά και έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Λένο Χριστοφή που πέτυχε 11 γκολ πήρε δίκαια και πανάξια το ροζ φύλλο αγώνα.

Διπλό και για το Κ.Ν.Αγίων Τριμιθιάς

Στο παιχνίδι που ουσιαστικά άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής το Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς πέτυχε σπουδαία νίκη επί του ΑΠΟΕΛ με 27-25 στο κλειστό του Λυκείου Στροβόλου. Η ομάδα του Κώστα Κόκκινου πραγματοποίησε εξαιρετική απόδοση, δίνοντας συνέχεια στις πολύ καλές εμφανίσεις των τελευταίων αγωνιστικών. Προηγήθηκε στο ημίχρονο με 12-9, κράτησε και στο 2ο μέρος το προβάδισμα για να κατακτήσει στο τέλος τη νίκη με το 27-25 παρά την προσπάθεια του ΑΠΟΕΛ να αντιδράσει στο 2ο ημίχρονο. Ο Μάριος Χαραλάμπους με 7 γκολ ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς, με 7 τελείωσε τον αγώνα και ο Νεκτάριος Στυλιανού από πλευράς των γαλαζοκιτρίνων.