Αποχαιρέτησε την Ζουχάι ο Παγδατής

Γνώρισε την ήττα στον τρίτο αγώνα του στο και αποκλείστηκε πρόωρα τον θεσμό, από την φάση των προημιτελικών…

Ο Κύπριος αθλητής μας βρέθηκε σε άσχημη μέρα, έδειχνε να μην είχε ενέργεια και να μην μπορούσε να διαχειριστεί την αναμέτρηση, γνωρίζοντας οδυνηρή εν τέλει ήττα από τον Κινέζο Ζε Ζανγκ.

Μετά από 1 ώρα και 38 λεπτά παιχνιδιού, ο Μάρκος ηττήθηκε με 6-3, 3-6, 6-2 και είπε αντίο στο τουρνουά, δίνοντας στο Νο10 του ταμπλό το εισιτήριο για την τελική “4αδα” στην διοργάνωση της πατρίδας του.

Η ψυχολογική και αγωνιστική κατάρρευση του 33χρονου Κύπριου ήρθε στο τελικό σετ, όταν και έμεινε πίσω στο σκορ με 4-0(!). Ο Παγδατής δέχθηκε συνολικά τέσσερα μπρέικ σε ισάριθμα σέρβις γκέιμς του, και ως φυσικό επόμενο, ηττήθηκε με κάτω τα χέρια.

Οι δυο φορές, στις οποίες “έσπασε” το σερβίς του αντιπάλου του, δεν στάθηκαν ικανές για να τον βοηθήσουν στο καθοριστικό κομμάτι της αναμέτρησης, μιας και σέρβιρε με αισχρά ποσοστά (6/16 κερδισμένοι πόντοι).

Επόμενος σταθμός για τον Κύπριο τενίστα, ακόμη ένα Τσάλεντζερ της Κίνας, την επόμενη εβδομάδα. Ο Ζανγκ από την πλευρά του, στα ημιτελικά θα παίξει κόντρα στον νικητή του αγώνα Καρλόβσκι-Μορίγια.

Ο έτερος ημιτελικός του θεσμού θα είναι ανάμεσα στον Ουτσίντα και τον Λόπεζ-Πέρεζ.

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση