Βαλκανικοί: Μεγαλεία για την Κύπρο!

«Χρυσοί» Έλβις (δέκαθλον) και Ευαγγελίδου (1.500μ.), όριο για Ντόχα (και) στα 200μ. η Αρτυματά!

Μεγάλες στιγμές απόλαυσε η κυπριακή ομάδα στο Πράβετς, όπου διεξήχθη (3 Σεπτεμβρίου) η δεύτερη και τελευταία ημέρα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Α/Γ. Δύο χρυσά μετάλλια, το ένα συνοδεύτηκε από ρεκόρ και ένα αργυρό, με όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2019 της Ντόχα, ήταν οι κορυφαίες επιτυχίες μας.

Το χρυσό στους άνδρες κατέκτησε εντυπωσιακά ο Έλβις Κριούκοβ, με σύνολο βαθμών 7.143, συγκομιδή που αποτελεί νέο ρεκόρ (το προηγούμενο του υψηλόσωμου πρωταθλητή μας ήταν 7.015). Ο Κριούκοβ προηγήθηκε με τη λήξη της πρώτης ημέρας (πέντε αγωνίσματα), εν συνεχεία είδε τον Σέρβο Γκρινόβιτς να τον προσπερνά (6.004 β. έναντι 6.070), αλλά επεφύλαξε τα καλύτερά του για το τέλος. Ο αθλητής του Γιώργου Ανδρέου ήταν αποφασιστικός και πήρε την πρωτοπορία στο ένατο αγώνισμα (ακοντισμός) και την κράτησε και στο τελευταίο αγώνισμα, τα 1.500 μέτρα. Ο Σέρβος έμεινε στους 7.104β. και ο Ρουμάνος Τζόρτζε (τρίτος) έφτασε στους 6.555 βαθμούς.

Οι επιμέρους επιδόσεις του Κριούκοβ ανά αγώνισμα ήταν οι εξής: 11.03 (100μ.), 13,49μ. (σφαιροβολία), 7,03μ. (μήκος), 1,90μ. (ύψος), 50.85 (400μ.), 14.08 (110μ. εμπ.), 40,65μ. (δισκοβολία), 3,90μ. (επί κοντώ), 50,89μ. (ακοντισμός) και 5.05.59 (1.500μ.).

Το δεύτερο κυπριακό χρυσό μετάλλιο της ημέρας το πέρασε στο λαιμό της η Ναταλία Ευαγγελίδου, που έδειξε τον τελευταίο καιρό ότι βρίσκει μεγάλο μέρος από την παλαιότερη της φόρμα και ρυθμό. Έτρεξε έξυπνα στα 1.500 μέτρα η πρωταθλήτρια μας, με την κατάλληλη τακτική, έκανε το ντεμαράζ της στο τέλος και έκοψε πρώτη το νήμα σε 4.17.29, αφήνοντας πίσω της τις Πιερντεβάρα (Ρουμ., έκανε 4.19.75) και Μιστσένκο (Ουκρ., 4.20.00).

Η Ελένη Αρτυματά το ‘πε και το ‘κανε! Πήγε στο Πράβετς για να χτυπήσει και στα 200 μέτρα το όριο για την Ντόχα (ή ακόμη και για το Τόκυο) και εξασφάλισε την πρόκριση για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα! Aναδείχθηκε δεύτερη με 22.97, αφού μόνο η μεγάλη Βουλγάρα, Ίβετ Λάλοβα πέτυχε καλύτερο χρόνο (22.45). Σημειωτέον ότι, η Ελένη δεν έχει τρέξει (παρά μόνο δυο-τρεις φορές και όχι σε μεγάλους αγώνες) 200 μέτρα την τελευταία διετία, όμως, δεν ξέχασε την παλιά της τέχνη.

Στον τελικό έτρεξε αξιόλογα (κατετάγη έκτη) και η δεύτερη Κύπρια αθλήτρια, Ολίβια Φωτοπούλου. Μολονότι δεν είναι κλασική «διακοσιάρα», η Ολίβια πέτυχε επίδοση 23.67, που είναι κοντά στο ατομικό της ρεκόρ (23.57), αλλά και στο καλύτερο φετινό της (23.62). Μπροστά από τη Φωτοπούλου, πέρα από τις Λάλοβα, Αρτυματά, βρέθηκαν οι Ελλαδίτισσες Σπανουδάκη (23.16), Βασιλείου (23.62) και η Βουλγάρα Εφτίμοβα (23.45).

Στον τελικό του μήκους, αγωνίστηκε η έτερη των διδύμων αδελφών Φωτοπούλου, η Φίλιππα, η οποία επίσης κατέλαβε αξιόλογη θέση, την τέταρτη. Ωστόσο, προφανώς, έψαχνε καλύτερο άλμα από τα 6,14μ. η νεαρή αθλήτρια μας, που έχει φέτος 6,25μ. και ατομικά 6,45μ. Στο βάθρο ανέβηκαν οι Γκρινστάρεβιτς (Σερβία) 6,42μ., Κολοκυθά (Ελλάς) 6,41 και Ιούσκο (Ρουμ.) 6,37μ.

Τέταρτη θέση κατέλαβε και η Μερόπη Παναγιώτου στα 5.000 μέτρα, αφού φλέρταρε ακόμη και με μια θέση στο βάθρο. Η καλή θέση της πρωταθλήτριας μας δεν συνδυάστηκε με την επίδοση που ήθελε, αφού έπεσε πάνω σε αργή κούρσα (τακτικής). Η Μερόπη τερμάτισε σε 17.16.92 (έχει φετινή επίδοση 16.40.37). Η πρώτη, Σίμοβιτς από τη Σερβία, έκανε 16.56.45, ενώ ακολούθησαν στο βάθρο η Κιλίτζ (Τουρκία) με 16.46.39 και Κρίσναρ (Σλοβενία) με 17.05.22.

Στην κατηγορία ανδρών, είχαμε τη συμμετοχή του Ραφαήλ Αντωνίου στη δισκοβολία. Κατέλαβε την έβδομη θέση με επίδοση 53,18 μέτρα. Δεν ήταν η επίδοση που επιθυμούσε ο Ραφαήλ, αφού έχει φέτος 57,30μ. Δεν του «βγήκε» ο αγώνας και πλέον στρέφει την προσοχή του στο Παγκόσμιο Στρατιωτικό Πρωτάθλημα.