Ρώσος ο νικητής στο τραπ για το Κύπελλο Πάφου (pics)

Ένας Ρώσος, ο Βλαντισλάβ Καζαντάεβ, μέλος του Σκοπευτικού Ομίλου Λάρνακας, ήταν ο μεγάλος νικητής στον τρίτο αγώνα τραπ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, που ήταν για το «Κύπελλο Πάφου» κι έγινε στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο Λάρνακας το περασμένο Σαββατοκύριακο 21 και 22 Απριλίου.

Ο νικητής πέρασε στον τελικό με 116 επιτυχίες στους 125 δίσκους του προκριματικού, όσες και ο μετέπειτα αντίπαλος του στη «μάχη» για το χρυσό μετάλλιο Χριστόφορος Κωνσταντινίδης της ΣΚΟΛΕΜ, ενώ επικεφαλής στον προκριματικό ήταν ο Αδάμος Σελίπας του ΣΚΟΛΑΡ με 119/125 (την πρώτη μέρα ολοκλήρωσε τον αγώνα με μια μόνο απώλεια, 74/75!).

Την εξάδα του τελικού συμπλήρωσαν, ο Φειδίας Σαββίδης της ΣΚΟΛΕΜ με 114/125 και οι Τουρκοκύπριοι σκοπευτές Χασάν Εβλεντζελί της ΣΚΟΛΕΥ με 113/125 και Άχμετ Ρατίπ της ΣΚΟΑΜ με 112/125. Στη δοκιμασία του τελικού, όπου οι αθλητές ταλαιπωρήθηκαν αρκετά με την εκτόξευση των δίσκων φλας, πρώτος αποχώρησε ο ΧασάνΕβλεντζελί με 17/25 και τον ακολούθησαν ο Αδάμος Σελίπας με 20/30 και ο ΆχμετΡατίπ με 25/35. Ο Φειδίας Σαββίδης με 34/40 εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο, ενώ για τη διεκδίκηση του χρυσού μεταλλίου, «μονομάχησαν» οι ΒλαντισλάβΚαζαντάεβ και Χριστόφορος Κωνσταντινίδης, για να κερδίσει τελικά ο Ρώσος με 45/50 έναντι 42/50 του αντιπάλου του.

Στις άλλες κατηγορίες, η Γεωργία Κωνσταντινίδου της ΣΚΟΛΕΥ ήταν η νικήτρια στο τραπ γυναικών με 111/125, όπου δεύτερη κατετάγη η Άντη Ιερείδητης ΣΚΟΛΕΜ με 80/125, ενώ στους έφηβους πρώτευσε ο Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης της ΣΚΟΛΕΥ με 101/125 και στους βετεράνους ο συναθλητής του Κεμάλ Γκιουρσέλ με 100/125. Ο Αδάμος Σελίπας, με το 119/125 που πέτυχε ήταν και ο νικητής στη Β’ κατηγορία, ενώ στο παραολυμπιακό τραπ κέρδισε ο Νεόφυτος Νικολάου της ΣΚΟΛΕΥ με 103/125.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα του τραπ για το «Κύπελλο Πάφου» σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα: