Κορίτσια για φίλημα… στο CYPRUS GRAND PRIX

Ένα χρυσό (εθνική σκητ γυναικών), ένα αργυρό (Παναγιώτα Ανδρέου) κι ένα χάλκινο μετάλλιο (Άντρη Ελευθερίου), ήταν ο απολογισμός των κοριτσιών μας στο σκητ

Τρία μετάλλια (ένα από κάθε χρώμα) και τρεις τέταρτες θέσεις, ήταν ο απολογισμός των κοριτσιών μας, στους αγώνες του σκητ και τραπ γυναικών και νεανίδων που ολοκληρώθηκαν χθες στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο Λάρνακας, μέσα στα πλαίσια του CYPRUS GRAND PRIX 2019! Το χρυσό μετάλλιο το κατέκτησαν οι αθλήτριες μας της εθνικής ομάδας του σκητ γυναικών, ενώ το αργυρό και χάλκινο μετάλλιο εξασφάλισαν οι πρωταθλήτριες μας στο σκητ Παναγιώτα Ανδρέου και Άντρη Ελευθερίου!

Εξαιρετικά ήταν και τα αποτελέσματα της Γεωργίας Κωνσταντινίδου στο τραπ γυναικών, της Κωνσταντίνας Νικολάου στο σκητ γυναικών και της νεαρής Αναστασίας Ελευθερίου στο σκητ νεανίδων που κατέλαβαν την τέταρτη θέση στην κατηγορία τους.

Η εθνική μας ομάδα στο σκητ γυναικών με τις Κωνσταντίνα Νικολάου (117/125), Άντρη Ελευθερίου (116/125) και Παναγιώτα Ανδρέου (115/125) και με συνολικό αποτέλεσμα 348/375 κατέλαβαν την πρώτη θέση, πάνω από τις ομάδες της Ρωσίας (338/475) και της Γερμανίας (332/375). Και οι τρεις αθλήτριες της εθνικής μας ομάδας αγωνίστηκαν στον τελικό μαζί με τη Σλοβάκα Ντάγκα Μπαρτέκοβα (120/125), τη Ρωσίδα Ναταλία Βινοκάτοβα (117/125) και την Αρμένισα Γερζιανίκ Αβετισιάν 115/125). Το χρυσό μετάλλιο εξασφάλισε η Μπαρτέκοβα με 48/60, ενώ η Παναγιώτα Ανδρέου με 47/60 περιορίστηκε στο αργυρό και η Άντρη Ελευθερίου με 37/50 στο χάλκινο.

Στο σκητ νεανίδων, η φετινή ευχάριστη έκπληξη του παγκυπρίου πρωταθλήματος Αναστασία Ελευθερίου, για μόλις ένα δίσκο έχασε την ευκαιρία να ανεβεί στο βάθρο, αφού με 110/125 τερμάτισε στην τέταρτη θέση, ενώ το χάλκινο μετάλλιο εξασφάλισε η Ρουμάνα Μαρία Ρεβέκκα Ισλάι ε 111/125. Στα δυο πρώτα σκαλοπάτια του βάθρου ανέβηκαν οι Ρωσίδες Άννα Ζιάτνοβα (118/125) και Ζίλια Μπατιρσιήνα (112/125).

Στο τραπ γυναικών, η πρωταθλήτρια μας Γεωργία Κωνσταντινίδου πέρασε στον τελικό με 111/125 και με 22/35 κατέλαβε τελικά την τέταρτη θέση. Και τα τρία μετάλλια του αγώνα κατέκτησαν τρεις Ρωσίδες αθλήτριες, με την Ιουλία Τουκολούκοβα να εξασφαλίζει το χρυσό με 36/50 στον τελικό, ενώ το αργυρό και χάλκινο κέρδισαν η Ιουλία Σαβέλεβα (35/50) και Εκατερίνα Ραμπάγια (27/40). Η δεύτερη σκοπεύτρια μας Άντη Ιερείδη με 98/125 τερμάτισε στη 19η θέση.

Ο αγώνας των γυναικών πέρα από το CYPRUS GRAND PRIX είναι ενταγμένος και στο γυναικείο πρωτάθλημα που διεξάγεται υπό την αιγίδα της μητέρας του Σεΐχη των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων Φατμά Μπιντ Μουμπάρακ και στις νικήτριες απονεμήθηκαν επιπλέον και τα έπαθλα της αυτής εξοχότητας.
Στη διάρκεια της τελετής βράβευσης τα βαρύτιμα έπαθλα (και τα χρηματικά), απένειμε στις νικήτριες ο πρέσβης των Η.Α.Ε στην Κύπρο Σουλτάν Άχμετ Χανέμ Αλ Σουβαΐτι.

Το σημερινό πρόγραμμα περιλαμβάνει αγώνα Skeet Mixed Team και η ΣΚΟΚ θα εκπροσωπηθεί με δυο ζεύγη. Ο πρωταθλητής μας Γιώργος Αχιλλέως θα αγωνιστεί με την Παναγιώτα Ανδρέου ενώ ως δεύτερο «δίδυμο» θα αγωνιστούν οι διεθνείς σκοπευτές μας Νικόλας Βασιλείου και Κωνσταντίνα Νικολάου.
Ο προκριματικός που θα ξεκινήσει στις 8.30 π.μ, αναμένεται να ολοκληρωθεί γύρω στις 2.00 μ.μ και στις 2.45 μ.μ θα διεξαχθεί ο τελικός, ενώ η απονομή των επάθλων στους νικητές είναι προγραμματισμένη για τις 3.45 μ.μ.