ΚΛΕΙΣΙΜΟ
Loading...

Αυτοί είναι οι κορυφαίοι ιστιοπλόοι του 2018!

Ο Παύλος Κοντίδης ήταν ο κορυφαίος ιστιοπλόος για μία ακόμη σεζόν

24sports team

24sports team

info@24sports.com.cy

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η τελετή βράβευσης των αρίστων αθλητών της Ιστιοπλοΐας του 2018 στο Ολυμπιακό Μέγαρο το βράδυ της Παρασκευής (15/2).

Στην εκδήλωση έλαμψαν οι Κύπριοι ιστιοπλόοι, οι οποίοι μέσα στο 2018 πέτυχαν πάρα πολλές επιτυχίες και σήκωσαν την σημαία της Κύπρου στην κορυφή.

Ο Παύλος Κοντίδης ήταν ο κορυφαίος ιστιοπλόος για μία ακόμη σεζόν με τη διάκριση Rolex Awards – Sailor of the year 2018 να ξεχωρίζει ανάμεσα στις τόσες πολλές διακρίσεις που πέτυχε. Το βραβείο παρέλαβε ο πατέρας του, μιας κι ο ίδιος δεν βρίσκεται στην Κύπρο αλλά στο εξωτερικό και την Μάλτα για προετοιμασία.

Δεύτερος κορυφαίος ιστιοπλόος ο Αντρέας Καριόλου που έφθασε ένα βήμα πριν την πρόκριση του για τους Ολυμπιακούς αγώνες του 2020, ενώ στην τρίτη θέση είναι η νεαρή ταλαντούχα και πολλά υποσχόμενη Μαριλένα Μακρή.

Ξεχωριστή ήταν η βράβευση του Παναγιώτη Ιορδάνου ο ποίος παρέλαβε το βραβείο «Ευ Αγωνίζεσθαι». Ο νεαρός ιστιοπλόος μας στον διεθνή αγώνα Finn «2018 Winter Series» στην Αθήνα προέβη σε μία κίνηση άξιας συγχαρητηρίων η οποία «έκλεψε» τις εντυπώσεις και κέρδισε το χειροκρότημα όλων. Συγκεκριμένα όταν ο Τούρκος ιστιοπλόος Καϊνάρ αντιμετώπισε ένα σοβαρό πρόβλημα με το άλμπουρο του το οποίο έσπασε κατά τη διάρκεια της 5ης ιστιοδρομίας, ο Ιορδάνου πρόσφερε το δικό του σκάφος στον Τούρκο για να συνεχίσει την προσπάθεια του μιας και πάλευε για ένα μετάλλιο.

Τέτοιες ενέργειες δείχνουν το μεγαλείο του αθλητισμού και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στον Τότη για την αξιέπαινη ενέργεια του. Ο αθλητισμός δεν είναι μόνο νίκες και επιτυχίες. Είναι και ήθος, ευ αγωνίζεσθαι και η ΚΙΟ είναι περήφανη που έχει στα σπλάχνα της αθλητές με αυτό τον χαρακτήρα.

Στις βραβεύσεις είχαμε τον χαιρετισμό από τον πρόεδρο της ΚΙΟ κ. Γιάννου Φωτίου, ενώ μίλησαν και οι ακόλουθοι επίσημοι:

Φοίβος Ζαχαριάδης – Σύμβουλος του Προέδρου της Δημοκρατίας περί αθλητικών θεμάτων.

Καίτη Λουκαίδου Χατζηκυριάκου – Αντιπρόεδρος ΚΟΑ

Ντίνος Μιχαηλίδης – Πρόεδρος ΚΟΕ

Κάλλη Χατζηιωσήφ – Εκπρόσωπος του Υπουργού Παιδείας.

Αναλυτικά όλες οι βραβεύσεις:

ΑΝΟΙΚΤΗ ΘΑΛΛΑΣΣΑ

Γίαννης Πικής/Typhoon (Ν.Ο.Αμμοχώστου)
➢ 1 η θέση στην κατηγορία Overall
➢ 1 η θέση στην κατηγορία Α

Άδωνης Καλοπετρίδης/Almira (BegaFigo)
➢ 2η θέση στην κατηγορία Overall
➢ 2η θέση στην κατηγορία Α

Αντρέας Ταβέλης/Aria (Ν.Ο.Λεμεσού)
➢ 3η θέση στην κατηγορία Overall

Πέτρος Ζαντής/Hortensia (Ι.Ο.Λευκωσίας)
➢ 1η θέση στην κατηγορία Β

Evgeniy Tiapkin/Advance Hostings (CISC)
➢ 2η θέση στην κατηγορία Β

ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΑΘΛΗΤΩΝ
Νικόλας Κανάκης (ΝΟΛΕ)
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα 420 Εφήβων U19 - 2018 1η θέση
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Laser 4.7 Αγοριών U18 - 2018 2η θέση

Ορέστης Αποστολίδης (ΝΟΛΕ)
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα 420 Εφήβων U19 - 2018 1η θέση

Julius Hebel (BegaFigo)
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Laser 4.7 Παίδων U16 - 2018 1η θέση
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Optimist Παίδων – 2018 3η θέση

Γιώργος Γιασεμίδης (ΝΟΛΑ)
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Laser 4.7 Παίδων U16 - 2018 2η θέση
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Laser Radial Αγοριών U17 - 2018 1η θέση

Άγγελος Αγγελίδης (ΝΟΛΑ)
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Laser 4.7 Παίδων U16 - 2018 3η θέση

Άντρη Παπασταύρου (BegaFigo)
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Laser 4.7 Κορασίδων U16 - 2018 1η θέση

Μάριος Δημητρίου (ΝΟΚ)
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Laser 4.7 Αγοριών U18 - 2018 3η θέση
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Laser Radial Αγοριών U17 - 2018 2η θέση

Σωτήρης Φανάρη (ΝΟΛΑ)
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Laser Radial Ανδρών - 2018 2η θέση
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Laser Radial Εφήβων U19 - 2018 2η θέση

Ορέστης Γερμανός (ΝΟΛΕ)
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Laser Radial Ανδρών - 2018 1η θέση
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Laser Radial Εφήβων U19 - 2018 Ετήσια Τελετή Βράβευσης ΚΙΟ 2018


Ζαχαρούλα Μουζούρη (ΝΟΚ)
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Optimist Κορασίδων – 2018 1η θέση

Ανδριάνη Γεωργίου (ΝΟΑ)
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Optimist Κορασίδων – 2018 2η θέση
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Optimist Παγκορασίδων – 2018 1η θέση

➢Ερρίκος Καράτζης (ΝΟΛΕ)
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Optimist Παμπαίδων – 2018 2η θέση

Νέιθαν Πέτρου (ΝΟΛΕ)
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα RSX – Αγοριών U17 – 2018 1η θέση
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα RSX – Εφήβων U19 – 2018 1η θέση

Ανδρέας Χριστοδουλίδης (ΝΟΑ)
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα SL 16 – 2018 1η θέση

Νικόλας Πρωτοπαπάς (ΝΟΑ)
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα SL 16 – 2018 1η θέση

Χρίστος Χριστοδούλου (ΝΟΛΕ)
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Techno Αγοριών U17 – 2018 1η θέση
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα RS:X Νέων Ανδρών U21 – 2018 1η θέση

Χάρης Παπάζογλου (ΝΟΑ)
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα 470 Ανδρών – 2018 1η θέση
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα 470 Νέων Ανδρών U23– 2018 1η θέση

Ραφαήλ Θεοχάρους (ΝΟΑ)
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα 470 Ανδρών – 2018 1η θέση
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα 470 Νέων Ανδρών U23– 2018 1η θέση

Σόλων Χριστοδούλου (ΝΟΛΕ)
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα 470 Νέων Ανδρών U19– 2018 1η θέση

Απόστολος Αποστολίδης (ΝΟΛΕ)
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα 470 Νέων Ανδρών U19– 2018 1η θέση

Ετήσια Τελετή Βράβευσης ΚΙΟ 2018

Ο Μικρότερος σε ηλικία Ιστιοπλόος της χρονιάς:
Anatoli Zoubovski (BegaFigo)
Έτος Γέννησης 2010


ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ ΑΘΛΗΤΕΣ
Αιμίλιος Ποέρος (Ν.Ο.Αμμοχώστου)
➢ World Championship Optimist – 2018 103/264
➢ International Regattas – Mediterranean Regatta - 2018 19/132
➢ International Regattas – Mediterranean Regatta U11 - 2018 2/16
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Optimist Παμπαίδων – 2018 1η θέση

Σταύρη Τοτού (Ν.Ο.Αμμοχώστου)
➢ World Championship Laser 4.7 U18 – 2018 19/155
➢ European Laser 4.7 U18 – 2018 17/99

Παναγιώτης Ιορδάνου (Ν.Ο.Λεμεσού)
➢ WS World Championship – 2018 64/90
➢ World Championship FINN U23 – 2018 21/36
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Laser Standard Νέων Ανδρών U21 – 2018 1η θέση
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Laser Standard Ανδρών – 2018 1η θέση.


Κωνσταντίνος Μιχαήλ (BegaFigo)
➢ World Championship Optimist – 2018 92/264
➢ International - Regattas Mediterranean Regatta - 2018 28/132
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Optimist Παίδων – 2018 1η θέση

Πάνος Κωνσταντίνου (Ν.Ο.Αμμοχώστου)
➢ European Laser Radial U19 – 2018 58/154
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Laser 4.7Αγοριών U18 - 2018 1η θέση
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Laser Radial Ανδρών - 2018 3η θέση
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Laser Radial Εφήβων U19 - 2018 3η θέση

Μιχάλης Μαλεκκίδης (Ν.Ο.Λεμεσού)
➢ International Regattas – Athens Eurolymp Regatta – 2018 3/11

 

Λουίζα Παναγιώτου (Ν.Ο.Λεμεσού)
➢ International Regattas – Balkan Games, Laser 4.7 – 2018 2/13
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Laser 4.7 Κοριτσιών U18 - 2018 2η θέση
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Laser Radial Γυναικών - 2018 2η θέση
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Laser Radial Νέων Γυναικών U21 - 2018 2η θέση

Χάρης Νικολάου (ΝΟΛΑ)
➢ International - Regattas Mediterranean Regatta – 2018 25/132
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Optimist Παίδων – 2018 2η θέση

Feodor Zoubovski (Begafigo)
➢ International - Regattas Mediterranean Regatta U11 – 2018 4/16
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Optimist Παμπαίδων – 2018 3η θέση


ΤΡΙΤΟΣ ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΙΣΤΙΟΠΛΟΟΣ
Μαριλένα Μακρή (Ν.Ο.Αμμοχώστου)
➢ World Championship Laser Radial U19 – 2018 42/96
➢ World Championship Laser 4.7 U18 – 2018 8/155
➢ World Championship Laser Radial U17 – 2018 9/23
➢ European Laser Radial U19 – 2018 16/53
➢ European Laser Radial U17 – 2018 4/12
➢ International Regattas – Athens Eurolymp Regatta – 2018 8/22
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Laser 4.7 Κοριτσιών U18 - 2018 1η θέση
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Laser Radial Γυναικών - 2018 1η θέση
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Laser Radial Κοριτσιών U17 - 2018 1η θέση
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Laser Radial Νέων Γυναικών U21 - 2018 1η θέση
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα Laser Radial Νεανίδων U19 - 2018 1η θέση


ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΙΣΤΙΟΠΛΟΟΣ
Ανδρέας Καριόλου (Ν.Ο.Κερύνειας)
➢ WS World Championship – 2018 25/85
➢ WS Sailing World Cup – Enoshima – 2018 19/40
➢ RSX European Championship Senior – 2018 24/65
➢ International Regattas – Princesa Sophia Trophy – 2018 40/118
➢ International Regattas – Athens Eurolymp Regatta – 2018 2/11
➢ Παγκύπριο Πρωτάθλημα RS:X Ανδρών – 2018 1η θέση


ΠΡΩΤΟΣ ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΙΣΤΙΟΠΛΟΟΣ
Παύλος Κοντίδης (Ν.Ο.Λεμεσού)
➢ WS World Championship – 2018 1/165
➢ WS Sailing World Cup – Miami – 2018 11/70
➢ WS Sailing World Cup – Hyeres – 2018 6/68
➢ WS Sailing World Cup – Enoshima – 2018 14/59
➢ European Championship Senior – 2018 1/117
➢ International Regattas – Princesa Sophia Trophy – 2018 9/183
➢ International Regattas – Mornareva Regatta – 2018 1/15
➢ International Regattas – Croatians Nationals – 2018 2/22
➢ Mediterranean Games – 2018 2/12


ΝΑΥΤΙΚΟΙ ΟΜΙΛΟΙ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΘΑΛΛΑΣΣΗΣ
3ος Όμιλος στην κατηγορία σκαφών Ανοικτής Θαλάσσης για το 2018 με
συνολική βαθμολογία 300, ο Ιστιοπλοϊκός Όμιλος Επαρχίας Αμμοχώστου
«Begafigo».

2ος Όμιλος στην κατηγορία σκαφών Ανοικτής Θαλάσσης για το 2018 με
συνολική βαθμολογία 350, ο Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου.

1ος Όμιλος στην κατηγορία σκαφών Ανοικτής Θαλάσσης για το 2018 με
συνολική βαθμολογία 680, ο Cyprus International Sailing Club (CISC).

ΝΑΥΤΙΚΟΙ ΟΜΙΛΟΙ
ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΛΑΡΝΑΚΑΣ
3ος Όμιλος στην Ιστιοπλοΐα για το 2018 με σύνολο βαθμών βάση των
αποτελεσμάτων των αθλητών του στα Πρωταθλήματα της Ομοσπονδίας: 1165

2ος Όμιλος στις κατηγορίες σκαφών:
Laser 4.7 Αγοριών U18
Laser Radial Boys
Laser Standard Men
Καλύτερος Όμιλος σε επιδόσεις αθλητών κάτω των 13 χρόνων:
Ναυτικός Όμιλος Λάρνακας

ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ
2ος Όμιλος στην Ιστιοπλοΐα για το 2018 με σύνολο βαθμών βάση των
αποτελεσμάτων των αθλητών του στα Πρωταθλήματα της Ομοσπονδίας: 1640

1ος Όμιλος στις κατηγορίες σκαφών:
Optimist Παίδων
Optimist Κορασίδων
Laser Radial Women
Laser 470 Men
SL16
ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΛΕΜΕΣΟΥ
1ος Όμιλος στην Ιστιοπλοΐα για το 2018 με σύνολο βαθμών βάση των
αποτελεσμάτων των αθλητών του στα Πρωταθλήματα της Ομοσπονδίας: 1770

1ος Όμιλος στις κατηγορίες σκαφών:
Laser 4.7 Αγοριών U18
Laser Radial Boys
Laser Standard Men
RS:X Boys U19
420
Techno U17

ΤΙΜΗΤΙΚΑ ΒΡΑΒΕΙΑ
Βραβείο «ΕΥ ΑΓΩΝΙΖΕΣΘΑΙ»
Παναγιώτης Ιορδάνου


Βραβείο για την «Πολύχρονη και Πολύτιμη Προσφορά του στην Κυπριακή

Ιστιοπλοϊκή Ομοσπονδία και στην ανάπτυξη της Ιστιοπλοΐας στη Κύπρο»
Χριστάκης Κομήτη

 

ΣΧΕΤΙΚΑ TAGS

Ιστιοπλοΐα: Τελευταία Ενημέρωση

X