Αργυρό μετάλλιο στο Γκιόρ από τον τζουντόκα Γιώργο Μπαλαρτζισβίλι

Εξαιρετικά αποτελέσματα έφεραν οι πέντε Κύπριοι αθλητές στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο U18 Τζούντο στην Ουγγαρία

Εξαιρετικά αποτελέσματα έφεραν οι Κύπριοι αθλητές στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο U18 Τζούντο, που διεξήχθη το Σαββατοκύριακο 17-18 Νοεμβρίου στο Γκιόρ της Ουγγαρίας.

Ξεχωρίζει ασφαλώς το αργυρό μετάλλιο του Γιώργου Μπαλαρτζισβίλι στα -60 κιλά, με τον νεαρό τζουντόκα να κλείνει με φανταστικό τρόπο το εξαιρετικό για τον ίδιο 2018! Αρχηγός αποστολής ήταν ο προπονητής Μαρίνος Πίπονας, ο οποίος στήριξε με εξαιρετικό τρόπο τους τζουντόκα εντός και εκτός τατάμι.

Στην κατηγορία μέχρι 60 κιλά αγωνίστηκαν οι τρεις από τις πέντε κυπριακές συμμετοχές, σε ένα ταμπλό 47 τζουντόκα. Ο Μπαλαρτζισβίλι πήγε «τρένο» μέχρι τον τελικό, αποκλείοντας τέσσερις αντιπάλους, όμως εκεί ηττήθηκε από τον Ολλανδό Βίκτορ Φαν Γκέρβεν. Ο Γιώργος νιώθει αδικημένος, μάλιστα, από μια διαιτητική απόφαση στο τέλος του τελικού και το οποίο έκρινε το αποτέλεσμα. Όπως και να ‘χει, το αργυρό μετάλλιο δίνει σημαντικούς πόντους στον Μπαλαρτζισβίλι για την παγκόσμια κατάταξη, με αποτέλεσμα το επερχόμενο 2019 να φαντάζει ακόμη πιο υποσχόμενο για τον νεαρό.

Υπενθυμίζουμε ότι ο Μπαλαρτζισβίλι έγινε τον Οκτώβριο ο πρώτος Κύπριος τζουντόκα που προκρίθηκε και αγωνίστηκε σε Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων, που πραγματοποιήθηκαν στο Μπουένος Άιρες. Τη φετινή χρονιά ο Γιώργος μάζεψε πέντε μετάλλια σε μεγάλες διεθνείς και ευρωπαϊκές διοργανώσεις, στην ηλικιακή του κατηγορία.

Στα -60 κιλά στο Γκιόρ, εξαιρετική πορεία είχε και ο Λουκάς Λουκά, ο οποίος πέρασε τρεις γύρους, πριν ηττηθεί οριακά από το μετέπειτα νικητή Ολλανδό. Στο ρεπεσάζ, ο Λουκά είχε μια δεύτερη ευκαιρία, όμως δεν κατάφερε να φτάσει στο χάλκινο. Ο τρίτος Κύπριος της κατηγορίας, ο Στυλιανός Γιασουμή μάζεψε εμπειρίες, αγωνιζόμενος στον α΄ γύρο με τον Βόσνιο Ιγκόρ Τζούριτσα.

Πολύ καλή παρουσία στα -73 κιλά είχε ο Παναγιώτης Σιακός, ανάμεσα σε 51 αθλητές. Στον α΄ γύρο απέκλεισε τον Σλοβάκο Άλεξ Μαρούσκα, ο οποίος βρίσκεται στο Νο60 του κόσμου, ενώ στο β΄ γύρο έχασε από τον Ούγγρο Μαρσέλ Ντεμέτερ.

Η Τζάνετ Μιχαηλίδου αγωνίστηκε στα 70κ.+, εκεί όπου κατάφερε και πλασαρίστηκε στην 7η θέση, απέναντι σε 11 αθλήτριες. Αυτό επειδή στον α΄ γύρο απέκλεισε την Πάουλα Πάστιου από τη Ρουμανία, όμως ηττήθηκε στη συνέχεια από την Πέτρα Φαράγκο από την Ουγγαρία. Στο ρεπεσάζ, που ακολούθησε, ηττήθηκε από την Ιταλία Άσια Ταβάνο.

Κύπρος: Τελευταία Ενημέρωση