«Χρυσή» η Λετονία στο μπάσκετ 3Χ3 Ανδρών!

Η Λετονία επικράτησε 21-18 της Ολυμπιακής Επιτροπής της Ρωσίας

Η Λετονία ολοκλήρωσε το... θαύμα και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό Ανδρών του μπάσκετ 3Χ3, επικρατώντας στις λεπτομέρειες 21-18 της Ολυμπιακής Επιτροπής της Ρωσίας, στην παρθενική συμμετοχή του αγωνίσματος σε πρόγραμμα Ολυμπιακών Αγώνων!

Οι Λετονοί βρέθηκαν κάποια στιγμή ακόμα και στο -5 (9-4) στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης (θυμίζουμε ο αγώνας διαρκεί 10 λεπτά), ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας πέρασαν μπροστά 13-14, 3:30 λεπτά πριν το τέλος.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, μέχρι ο Λασμάνις στα 28'' να πετύχει το μακρινό σουτ για δύο πόντους, διαμορφώνοντας το τελικό 21-18, χαρίζοντας στη Λετονία το χρυσό!

Στο μικρό τελικό, η Σερβία που ήταν και το μεγάλο φαβορί για να ανέβει στο πρώτο σκαλί του βάθρου, επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση του Βελγίου (21-10), κατακτώντας έτσι το χάλκινο μετάλλιο.