Μαγική Team USA «πάτησε» τους Τσέχους με 35αρα!

Οι Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής επικράτησαν με το εμφατικό 119-84 της Τσεχίας

Η Team USA μπορεί να τα βρήκε... σκούρα για κάτι παραπάνω από 15' κόντρα στη μαχητική Τσεχία, ωστόσο με ένα ονειρικό δεύτερο ημίχρονο στο οποίο είχαν επιμέρους σκορ 72-41 (!) έφτασε με εντυπωσιακό τρόπο στη νίκη 119-84, τερματίζοντας στη δεύτερη θέση του πρώτου ομίλου πίσω από τη Γαλλία.

Οι Τσέχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, φτάνοντας ακόμα και στο +10 (9-19 στο 5'), ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 για το 18-25! Οι Αμερικάνοι δυσκολευόντουσαν να βρουν λύσεις στο σκοράρισμα μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, Κέβιν Ντουράντ και Τζέισον Τέιτουμ ανέλαβαν δράση, στέλνοντας τις ΗΠΑ στα αποδυτήρια με ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (47-43).

Η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς πραγματοποίησε ονειρικό τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου ουσιαστικά καθάρισε το ματς κλείνοντας την περίοδο στο +22 για το 82-60. Μάλιστα, οι Αμερικάνοι ευστόχησαν στα δώδεκα από τα 13 σουτ που επιχείρησαν!

Τυπική διαδικασία η τέταρτη περίοδος, με τις ΗΠΑ να φτάνουν μέχρι και το +38, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται 119-84.
Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Τζέισον Τέιτουμ και Κέβιν Ντουράντ με 27 και 23 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους Τσέχους, οι οποίοι καλούνται να περιμένουν το αυριανό αποτέλεσμα του αγώνα της Αργεντινής με την Ιαπωνία για να μάθουν αν θα προκριθούν ως μία από τις καλύτερες τρίτες, ξεχώρισε ο Σιλμπ (17 πόντους, 5 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 47-43, 82-60, 119-84.