Έκανε το νταμπλ στο χάντμπολ η Γαλλία

Μετά τους Άνδρες και οι Γυναίκες της Γαλλίας κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο χάντμπολ

Το τρίτο νταμπλ στα χρονικά του χάντμπολ έκανε η Γαλλία. Μετά τη Σοβιετική Ένωση το 1976 και τη Γιουγκοσλαβία το 1984, έγινε η τρίτη χώρα που στους ίδιους Ολυμπιακούς Αγώνες κερδίζει το χρυσό σε Άνδρες και Γυναίκες.

Στον τελικό των Γυναικών επικράτησε της Ρωσίας με 30-25 (ημίχρονο 15-13) παίρνοντας ρεβάνς για την προ πενταετίας ήττα της από τον ίδιο αντίπαλο στο Ρίο.

Ο τελικός κρίθηκε στο διάστημα από το 39ο ως το 45ο λεπτό. Η Ρωσία, που σχεδόν σε όλο το ματς ήταν πίσω στο σκορ, ισοφάρισε 16-16, όμως η Γαλλία αντέδρασε με ένα σερί 6-0, πήρε σημαντικό προβάδισμα (22-16) και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Η πίβοτ Παουλέτα Φοπά «κατέστρεψε» την αντίπαλη άμυνα, με επτά τέρματα (όσα και η Πινό), κερδισμένα πέναλτι και αποβολές, και ήταν η κορυφαία της Γαλλίας, που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο για πρώτη φορά στην ιστορία των γυναικείων Ολυμπιακών τουρνουά.

Οι Βεντέκινα και Ντμιτρίεβα με επτά και έξι γκολ αντίστοιχα πάλευαν σχεδόν μόνες τους για τη Ρωσία, που γνώρισε τη δεύτερη ήττα της σε τρεις συμμετοχές σε τελικό Ολυμπιακών Αγώνων (όλες από το 2008 κι έπειτα).