Από μηχανής Μπατούμ, έστειλε τη Γαλλία στον τελικό

Κέρδισε τη Σλοβενία με δραματικό τρόπο

Σε έναν συγκλονιστικό ημιτελικό, η Γαλλία «λύγισε» την καταπληκτική Σλοβενία με 90-89 και προκρίθηκε στον τελικό του ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ Ανδρών. Εκεί τα ξημερώματα του Σαββάτου (5:30) θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ έχοντας ήδη εξασφαλίσει το τρίτο ολυμπιακό μετάλλιο της ιστορίας της και διεκδικώντας το πρώτο χρυσό (μετά τα ασημένια του 1948 και του 2000).

Ο Νικολά Μπατούμ ήταν ο ήρωας της Γαλλίας, καθώς με τάπα στον Κλέμεν Πρέπελιτς που ήταν έτοιμος με λέι απ να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, διαφύλαξε τη νίκη των «τρικολόρ», που θα προσπαθήσουν να επαναλάβουν το θρίαμβο της πρεμιέρας επί της Team USA, απέναντι στην οποία μετρούν δύο σερί νίκες (την είχαν νικήσει και στο Παγκόσμιο Κύπελλο).

Ο Νάντο Ντε Κολό είχε 25 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Εβάν Φουρνιέ πρόσθεσε 23 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Τιμοτέ Λουβαβού Καμπαρό είχε 15 πόντους και 5 ριμπάουντ. Πολύτιμη και η συνεισφορά του Ρούντι Γκομπέρ με 9 πόντους, 16 ριμπάουντ και 4 τάπες.

Τριπλ-νταμπλ έκανε ο Λούκα Ντόντσιτς για τους ηττημένους, που θα παίξουν για το χάλκινο μετάλλιο κόντρα στην Αυστραλία το Σάββατο (14:00). Ο σούπερ σταρ των Μάβερικς είχε 16 πόντους, 18 ασίστ και 10 ριμπάουντ, αλλά ήταν άστοχος με μόλις 5/18 σουτ αντιμετωπίζοντας την πίεση όλης της γαλλικής άμυνας. Οι Μάικ Τόμπι με 23, Κλέμεν Πρέπελιτς με 17 και Γιάκα Μπλάζιτς με 14 πόντους ξεχώρισαν επίσης από τους πρωταθλητές Ευρώπης.

Η Σλοβενία με τον Ντόντσιτς να κάνει όργια στην πρώτη περίοδο (10π., 5 ασίστ, 3 ριμπ.) και τον Τόμπι να βοηθά στο σκορ (10π.) είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο κομμάτι της πρώτης περιόδου φτάνοντας μέχρι και το +8, 17-25. Η Γαλλία με τον Λουβαβού να δίνει λύσεις στο σκορ μάζεψαν τη διαφορά και στην πιο «κλειστή» δεύτερη περίοδο προηγήθηκαν με 33-31. Πάντως οι πρωταθλητές Ευρώπης κατάφεραν παίρνοντας πόντους από Πρέπελιτς και Τσάντσαρ να κλείσουν το ημίχρονο με ένα μικρό προβάδισμα, 42-44.

Βελτιώνοντας κι άλλο την άμυνά τους κι εκμεταλλευόμενοι τον εκνευρισμό του Ντόντσιτς από κάποια σφυρίγματα, οι «τρικολόρ» ξέφυγαν με οκτώ στο πρώτο τετράλεπτο της τρίτης περιόδου, 60-52. Ντε Κολό και Φουρνιέ ήταν ασταμάτητοι και η διαφορά έφτασε σε διψήφια τιμή (69-59), αλλά με τα τρίποντα των Χρόβατ και Μπλάζιτς οι Σλοβένοι πλησίασαν στο φινάλε της τρίτης περιόδου (71-65).

Η αντεπίθεση συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο φέρνοντας το ματς στα ίσα, 78-78. Η τεχνική ποινή στον Μπλάζιτς και το τρίποντο του Ντε Κολό έδωσαν ανάσα στη Γαλλία (82-78), αλλά με δύο σερί γκολ-φάουλ από Πρέπελιτς και Τόμπι ήρθε νέα ισορροπία (85-85). Ο Ντε Κολό με ντράιβ και το τρίποντο του Λουβαβού έφεραν τη Γαλλία στο 90-85 με 56’’ να απομένουν. Ο Πρέπελιτς με μία βολή κι ένα τρίποντο οδήγησε το ματς ξανά στον πόντο, 90-89, με 33’’στο ρολόι. Ο Ντε Κολό αστόχησε και στην τελευταία επίθεση ο Μπατούμ με φοβερό μπλοκ στον Πρέπελιτς χάρισε τη νίκη στη Γαλλία με 90-89.

Δεκάλεπτα: 27-29, 42-44, 71-65, 90-89