Νίκησε τον Καν με… χτύπημα κάτω από τη ζώνη και κράτησε τον τίτλο του ο Κρόφορντ (vid)

Eπικράτησε με τεχνικό νοκ άου του Αμίρ Καν στη Νέα Υόρκη

Πρωταθλητής των ημιμεσαίων βαρών στην πυγμαχία (WBO) παρέμεινε ο Τέρενς Κρόφορντ, ο οποίος επικράτησε του Αμίρ Καν στο «Μάντισον Σκουέρ Γκάρντεν» σε έναν αγώνα με… αμφιλεγόμενο φινάλε.

Ο Βρετανός με πακιστανικές ρίζες πυγμάχος έπεσε από τα χτυπήματα του Αμερικανού στον πρώτο γύρο, αλλά όταν στον έκτο γύρο δέχτηκε ένα χτύπημα χαμηλά αποφάσισε να εγκαταλείψει τον αγώνα. Ο Καν είχε τη δυνατότητα, βάσει κανονισμών, να… ξαποστάσει για πέντε λεπτά μετά το χτύπημα, ωστόσο μετά από συζήτηση με την ομάδα του αποφάσισε στο ένα λεπτό να αποχωρήσει.

«Πονούσα πολύ, δεν ένιωθα τα πόδια μου. Δεν θα τα παρατούσα ποτέ, προτιμά να βγω νοκ άουτ, αλλά δεν είχα χτυπηθεί ποτέ κάτω από τη ζώνη και πονούσα πολύ και δεν μπορούσα να συνεχίσω», τόνισε ο Καν, ενώ απολογήθηκε στο κοινό για τον τρόπο που τελείωσε ο αγώνας.

Ο Κρόφορντ κυριαρχούσε μέχρι τότε στα σημεία έχοντας 49-45, 50-44 και 49-45. Μετά το ματς ο 31χρονος πρωταθλητής δήλωσε πως επιθυμεί να αντιμετωπίσει τον πρωταθλητή IBF Έρολ Σπενς Τζούνιορ.

Υπόλοιπα: Τελευταία Ενημέρωση