Υπέκυψε στην ανωτερότητα του Τζόκοβιτς ο Τσιτσιπάς (vid-pics)

Ο πρωταθλητής μας το πάλεψε όμως γνώρισε την ήττα με 2-0 σετ

Έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό ο Τσιτσιπάς, ο οποίος ηττήθηκε με 2-0 σετ από τον Τζόκοβιτς στον τελικό του Open της Μαδρίτης. Ο αγώνας διήρκησε περίπου μια ώρα και 40 λεπτά.

Ο Σέρβος πρωταθλητής πήρε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ με 6-3, κάνοντας μπρέικ με το «καλημέρα» του αγώνα. Στο 2ο σετ ο Τσιτσιπάς κοίταξε στα μάτια το μεγάλο του αντίπαλο, πήγε το σκορ στο 4-4 όμως κάπου εκεί φάνηκε η ποιότητα και η εμπειρία του Σέρβου, ο οποίος βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα.

Ο 20χρονος Ελλαδίτης πραγματοποίησε εντυπωσιακή πορεία στη διοργάνωση και κατάφερε να κερδίσει δύο θέσεις, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο Νο.7 της παγκόσμιας κατάταξης για πρώτη φορά στην καριέρα του. Ο Τσιτσιπάς βρίσκεται, μάλιστα, μία ανάσα από την έκτη θέση, καθώς είναι μόνο 70 πόντους πίσω από τον Κέι Νισικόρι.

Ο Τσιτσιπάς μπορεί να μην κατάφερε να πάρει τον τίτλο, ωστόσο θα φύγει από τη Μαδρίτη με γεμάτες τσέπες, αφού πήρε ως φιναλίστ 608.700 ευρώ!

Τα σετ: 6-3, 6-4

Η εξέλιξη του αγώνα:

21:14 Ο Τζόκοβιτς κερδίζει το δεύτερο σετ με 6-4 και τον αγώνα με 2-0.

21:04 Μπρέικ από τον Τζόκοβιτς στο χειρότερο σημείο του αγώνα, 5-4. Σερβίρει για τον τίτλο ο Σέρβος.

21:01 Κάνει το 4-4 ο Τζόκοβιτς

20:56 Μπροστά ο Τσιτσιπάς με 4-3. Οι δυο τενίστες κρατούν το σερβίς μέχρι τώρα στο δεύτερο σετ.

20:53 Κρατά το σερβίς του ο Τζόκοβιτς και ισοφαρίζει σε 3-3.

20:51 Αξιοπρεπέσταση η παρουσία του Τσιτσιπά στον τελικό απέναντι σε ένα ζωνταντό θρύλο του τένις.

20:47 Ο Τσιτσιπάς κερδίζει αποφασιστικά το game και κάνει το 3-2.

20:43 Ισοφαρίζει ο Τζόκοβιτς σε 2-2. Σερβίρει τώρα ο Τσιτσιπάς ο οποίος πρέπει να κρατήσει πάση θυσία το σερβίς του.

20:38 Κράτησε με πολλή δυσκολία το σερβίς του ο Στέφανος ο οποίος προηγείται με 2-1.

20:32 Ισοφαρίζει ο Τζόκοβιτς, 1-1 στο δεύτερο σετ.

20:28 Κάνει το 1-0 ο πρωταθλητής μας. Σειρά του Σέρβου να σερβίρει

20:26 Άρχισε το δεύτερο σετ. Σερβίρει ο Τσιτσιπάς.

20:23 Ο Τζόκοβιτς κερδίζει το πρώτο σετ με 6-3.

20:19 Ο Τσιτσιπάς κάνει το 5-3 και παραμένει ζωντανός στο σετ.

20:14 Ο Τζόκοβιτς κάνει το 5-2. Ο Σέρβος χρειάζεται άλλο ένα game για να κερδίσει το πρώτο σετ.

20:10 Μειώνει ο Τσιτσιπάς σε 4-2.

20:07 Δείτε τον  πόντο που πήρε ο Στέφανος μετά από ένα εξαιρετικό ράλι.

20:03 Κρατά το σερβίς του ο Βέλγος και κάνει το 4-1.

19:59 Μειώνει σε 3-1 ο Τσιτσιπάς, παίρνοντας το πρώτο του game στον τελικό.

19:58 Σε πολύ καλή κατάσταση ο Τζόκοβιτς.

19:53 Μπροστά με 3-0 ο Τζόκοβιτς. Δείχνει αρκετά κουρασμένος ο πρωταθλητής μας από τη χθεσινή του υπερπροσπάθεια κόντρα στον Ναδάλ.

19:49 Μπρέικ από τον Σέρβο, 2-0. Τώρα θα σερβίρει για το 3-0 ο Τζόκοβιτς.

19:44 Μπροστά ο Τζόκοβιτς με 1-0 στα game. Σειρά του Στέφανου να σερβίρει.

19:41 Άρχισε ο αγώνας. Σερβίρει ο Τζόκοβιτς.

19:40 Η είσοδος του Τσιτσιπά.

19:39 Η είσοδος του Τζόκοβιτς στο γήπεδο

19:34 Άρχισαν προθέρμανση οι δυο τενίστες. Σε πολύ λίγο η έναρξη του αγώνα.