US Open: Ο Ρούμπλεφ απέκλεισε τον Τσιτσιπά!

Το πάλεψε ο Ελλαδίτης αλλά δεν τα κατάφερε

O Aντρέι Ρούμπλεφ, ύστερα από έναν τετράωρο αγώνα, απέκλεισε τον Στέφανο Τσιτσιπά με 3-1 σετ (6-4, 6-7, 7-6, 7-5) στον πρώτο γύρο του U.S Open.

O φορμαρισμένος Ρούμπλεφ αιφνιδίασε τον Τσιτσιπά κάνοντας μπρέικ στο πρώτο κιόλας γκέιμ του ματς. Στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του ως το τέλος του σετ φτάνοντας στο 6-4 μετά από 39 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ ο Στέφανος δεν έκανε το ίδιο λάθος και οι δυο τενίστες πήγαν γκέιμ-γκέιμ μέχρι το τάι-μπρέικ (αν και ο Τσιτσιπάς είχε την ευκαιρία του όταν έφτασε δυο πόντους μακριά από την κατάκτηση του σετ στο 10ο γκέιμ). Στο τάι-μπρέικ ο Στέφανος πήρε κεφάλι από την αρχή και το έκλεισε με 7-5, με winner στο δεύτερο σετ-πόιντ.

Στο τρίτο σετ ο Ρούμπλεφ στρίμωξε τον Στέφανο στο 4ο γκέιμ όπου είχε 6 μπρέικ-πόιντ αλλά εκείνος κατάφερε να δραπευτεύσει ύστερα από 10 λεπτά (2-2). Δεν συνέβη όμως το ίδιο και στο επόμενο σέρβις-γκέιμ του Τσιτσιπά κι έτσι ο Ρώσος πήρε αέρα στο σετ 4-2. Ωστόσο όχι για πολύ. Ο Τσιτσιπάς έκανε αμέσως μπρέικ και ισοφάρισε (4-4). Οι δυο τους οδηγήθηκαν ξανά στο τάι-μπρέικ. Κι ενώ ο Στέφανος είχε το προβάδισμα από την αρχή, ένα μοιραίο λάθος στο βολέ έφερε τα πάνω κάτω και ο Ρούμπλεφ βγήκε νικητής με 9-7.

Στο τέταρτο σετ ο Στέφανος πέταξε τη μεγάλη ευκαιρία (είχε 6 μπρέικ πόιντ) να κάνει κάνει το 4-2. Αντί αυτού έγινε το 3-3. Και σαν μην έφτανε αυτό, στο επόμενο γκέιμ έσπασε το σερβίς του Τσιτσιπά και πήρε προβάδισμα στο σκορ. Σκληρό καρύδι ο Στέφανος πήρε πίσω το μπρέικ και ισοφάρισε 5-5. Ωστόσο ο Ρούμπλεφ είχε την τελευταία λέξη. Νέο μπρέικ (6-5) και τελείωσε το ματς στο σερβίς του (7-5.)