Υπέκυψε στην ανωτερότητα του Ναδάλ ο Τσιτσιπάς (pics-vid)

Ο πρωταθλητής μας ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Ισπανό

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Τα έδωσε όλα ο Στέφανος Τσιτσιπάς όμως το εμπόδιο του Ράφαελ Ναδάλ αποδείχτηκε ανυπέρβλητο. Ο πρωταθλητής μας ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Ισπανό, ο οποίος βρέθηκε σε μια εξαιρετική μέρα.

Ο Ναδάλ κέρδισε εύκολα το πρώτο σετ με 6-2, «σπάζοντας» δυο φορές το σερβίς του Τσιτσιπά. Ο Τσιτσιπάς πάλεψε αρκετά στο δεύτερο σετ όμως δεν τα κατάφερε. Ο Ναδάλ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το σερβίς του και σε συνδυασμό με το μπρέικ που πέτυχε, κέρδισε το σετ με 6-4. Στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς κατέρρευσε και έγινε έρμαιο στις ορέξεις του Ισπανού, ο οποίος έκανε τρία μπρέικ κερδίζοντας εύκολα το σετ με 6-0.

Η παρουσία του Τσιτσιπά στο Αυστραλιανό Όπεν κρίνεται απόλυτα επιτυχημένη. Έγινε ο νεότερος στην ιστορία των Grand Slam μετά από τον Τζόκοβιτς που προκρίνεται στα ημιτελικά. Ο πρωταθλητής μας έχει όλο το μέλλον μπροστά του για να φτάσει σε νέες επιτυχίες και να ανέβει ακόμη πιο ψηλά.

Αυτή ήταν η τρίτη κατά σειρά συνάντηση των δύο «μονομάχων», με τον Ναδάλ να τριτώνει σήμερα τις νίκες του απέναντι στον Τσιτσιπά.

Ο Ναδάλ προκρίθηκε στον τελικό του Αυστραλιανού Όπεν για 5η φορά στην καριέρα του και περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του που θα προκύψει από το ζευγάρι Τζόκοβιτς-Πούιγ.

Τα σετ: 6-2, 6-4, 6-0.

inner

12:33 Ο Ναδάλ κερδίζει το σετ με 6-0 και τον αγώνα με 3-0 σετ. Πρόκριση στον τελικό για τον Ισπανό.

12:27 Κι άλλο μπρέικ από τον Ναδάλ, 5-0.

12:24 Ο Ναδάλ κάνει το 4-0...

12:20 Σε απίστευτη φόρμα ο Ισπανός.

12:18 Κι άλλο μπρέικ από τον Ναδάλ δυστυχώς, 0-3.

12:16 Ο Τσιτσιπάς δεν έχει καταφέρει ακόμη να «σπάσει» το σερβίς του Ναδάλ στην αναμέτρηση σε αντίθεση με τον Ισπανό που μετρά τρία μπρέικ.

12:15 Κάνει το 2-0 ο Ισπανός.

12:11 Μπρέικ από τον Ναδάλ με το «καλήμερα» στο τρίτο σετ, 1-0. Σερβίρει για το 2-0 ο Ισπανός.

12:02 Ο Ναδάλ κερδίζει το δεύτερο σετ με 6-4 και κάνει το 2-0. Τεράστιο προβάδισμα για τον Ισπανό.

11:58 Μπρέικ από Ναδάλ, 4-5. Πρέπει να απαντήσει άμεσα με μπρέικ ο Τσιτσιπάς για να κρατηθεί ζωνταντός στο 2ο σετ.

11:53 Ισοφάρισε σε 4-4 ο Ναδάλ.

11:51 Το πιστεύει ο Στέφανος.

11:49 Ο Τσιτσιπάς κερδίζει πανεύκολα το game και κάνει το 4-3!

11:47 Ισοφαρίζει σε 3-3 ο Ναδάλ. Στις λεπτομέρειες θα κριθεί το δεύτερο σετ. Ο Στέφανος πρέπει να κρατήσει οπωσδήποτε το σερβίς του.

11:43 Δείτε τον απίστευτο πόντο του Ναδάλ.

11:42 Ο Τσιτσιπάς διατήρησε με νύχια και με δόντια το σερβίς του και πλέον προηγείται με 3-2. Τώρα θα προσπαθήσει να κάνει το μπρέικ.

11:36 Ισοφαρίζει ο Ναδάλ σε 2-2.

11:33 Πρόταση γάμου στον Ναδάλ!

11:31 Κρατά το σερβίς του ο Τσιτσιπάς και κάνει το 2-1.

11:28 Ισοφαρίζει σε 1-1 ο Ναδάλ.

11:24 Μπροστά με 1-0 ο Τσιτσιπάς στο δεύτερο σετ ο οποίος δείχνει αποφασισμένος να επανέλθει. Σειρά του Ναδάλ να σερβίρει.

11:21 Σε πολύ καλή κατάσταση ο Ισπανός.

11:18 Ο Ναδάλ κερδίζει εύκολα το πρώτο σετ με 6-2, «σπάζοντας» δυο φορές το σερβίς του Τσιτσιπά.

11:16 Δείχνει αρκετά αγχωμένος ο πρωταθλητής μας.

11:14 Μπρέικ από τον Ναδάλ σε ένα game στο οποίο προηγείτο ο Τσιτσιπάς με 40-0. Έκανε το 2-5 ο Ισπανός.

11:10 Άλλαξε παπούτσια ο Τσιτσιπάς.

11:08 Μπροστά με 4-2 ο Ναδάλ. Διατήρησε το σερβίς του ο Ισπανός.

11:07 Η αντίδραση του Τσιτσιπά στο μπρέικ του Ναδάλ.

11:04 Παίρνει εύκολα το game ο Τσιτσιπάς και μειώνει σε 2-3.

11:02 Μπροστά ο Ναδάλ με 3-1. Σερβίρει ο Στέφανος.

10:58 Μπρέικ από τον Ναδάλ, 1-2. Ο Ισπανός θα σερβίρει για το 3-1.

10: 54 Διατηρεί το σερβίς του ο Ναδάλ και ισοφαρίζει σε 1-1. Το πάλεψε ο Στέφανος.

10:49 Ο Τσιτσιπάς κερδίζει το πρώτο game του αγώνα, 1-0. Σειρά του Ναδάλ να σερβίρει.

10:47 Άρχισε ο αγώνας. Στο σέρβις ο Τσιτσιπάς. Καλή επιτυχία Στέφανε.

10:45 Σε πολύ λίγο η έναρξη του αγώνα.

10:38 Γίνεται αναγγελία των δυο αθλητών από τα μεγάφωνα του αγώνα.

10:36 Εισέρχονται τώρα στο κορτ οι δυο τενίστες. Θα κάνουν την καθιερωμένη τους προθέρμανση.

10:33 Δεν έχουν βγει ακόμη στο κορτ οι δύο μονομάχοι.

10:29 Μετράμε αντίστροφα για την έναρξη του αγώνα.