Στους «16» του US Open ο... αλύγιστος Ναδάλ

Σε ένα παιχνίδι σχεδόν 4,5 ωρών, ο Ράφαελ Ναδάλ παρότι ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμό, πήρε σπουδαία νίκη επί του Κάρεν Χατσάνοφ με 3-1 σετ και πέρασε στη 16άδα του US Open.

Aπίστευτο ματς απέναντι στον Ισπανό θρύλο, Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης και τον Κάρεν Χατσάνοφ (Νο.22). Ο Ράφαελ Ναδάλ δεν έκανε το καλύτερο παιχνίδι του, αλλά για μία ακόμη φορά έβγαλε ψυχή κι έδειξε την τεράστια κλάση του απέναντι στον 22χρονο Ρώσω που πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση.

Μετά την απώλεια του πρώτου σετ άλλωστε, ο Ράφα τραυματίστηκε και στο πόδι του, βάζοντας επίδεσμο στο δεξί γόνατο. Οι φόβοι εγκατάλειψης του αγώνα είχαν ήδη κάνει την εμφάνισή τους.

Ο αριστερόχειρας τενίστας ωστόσο έκανε το μεγάλο come back και κατάφερε να κερδίσει με 3-1 σετ (5-7, 7-5, 7-6 (7), 7-6 (3)), σε ένα παιχνίδι σχεδόν 4,5 ωρών! Αντίπαλος του Ναδάλ στους «16» του US Open θα είναι ο Γεωργιανός Νικολόζ Μπεσιλασβίλι, που κέρδισε νωρίτερα τον Γκουίδο Πέγια.

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση