Πέρασε το πρώτο τεστ ο Τσιτσιπάς

Επικράτησε δύσκολα του Σεμπάστιαν Κόρντα

Ο Σεμπάστιαν Κόρντα έβαλε δύσκολα στον Στέφανο Τσιτσιπά, όμως ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας βρήκε τον δρόμο προς τη φάση των «16» του Σινσινάτι (ATP 100).

O No.3 παίκτης του κόσμου επικράτησε του 22χρονου Αμερικανού (Νο.45) στην πρεμιέρα του με 7-6(5), 6-3 και πέρασε στον τρίτο γύρο του Western & Southern Open, όπου θα βρει τον Λορέντζο Σονέγκο. Ο 26χρονος Ιταλός, Νο.27 στον κόσμο, άφησε έξω με 7-6(9), 6-2 τον Τόμι Πολ.

Ο Στεφ παιδεύτηκε κυρίως στο πρώτο σετ, όπου δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις δύο ευκαιρίες του (άλλες τόσες είχε και ο Κόρντα) και τελικά οι διαφορές λύθηκαν στο τάι μπρέικ. Παρότι ο 23χρονος τενίστας έμεινε δύο φορές πίσω με μίνι μπρέικ, βρήκε τις απαντήσεις και φρόντισε μετά να «χτυπήσει» στο 5-5 για να περάσει μπροστά με 2-0.

Κλειστό ήταν και το δεύτερο σετ, ωστόσο ο Στέφανος πέτυχε το πολυπόθητο μπρέικ στο έβδομο γκέιμ (4-3) και έκλεισε τον αγώνα με άλλο ένα στο 5-3. Χρειάστηκε συνολικά 1 ώρα και 39 λεπτά.

Ο Τσιτσιπάς σέρβιρε εξαιρετικά σε όλο τον αγώνα και, μάλιστα, έχασε μόνο 4 πόντους (όλους στο πρώτο σετ) πίσω από το πρώτο σερβίς του. Είχε 21 winners και 12 αβίαστα (μόλις 2 στο δεύτερο σετ), έναντι 27 και 28 αντίστοιχα του αντιπάλου του.

Με τον Σονέγκο έχει αναμετρηθεί άλλη μια φορά, φέτος στο Μαϊάμι, και είχε πάρει τη νίκη στα δύο σετ. Ο αγώνας θα διεξαχθεί στις 2 τα ξημερώματα της Παρασκευής (20/8).

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση