Πάλεψε κόντρα στο «θηρίο» η Σάκκαρη

Λίγο έλειψε να αποκλείσει το Νο1 του κόσμου

Η Ναόμι Οσάκα νίκησε 2-1 σετ (6-1, 4-6, 6-3) τη Μαρία Σάκκαρη στον πρώτο γύρο του τουρνουά τένις του Μπέρμιγχαμ, όμως δυσκολεύτηκε κόντρα στην 23χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια, που πάλεψε στα ίσα κόντρα στο Νο 1 της WTA και έδειξε πως βρίσκεται σε καλή αγωνιστική κατάσταση, ενόψει της συμμετοχής της σε μερικές μέρες στο Γουίμπλεντον.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της Σάκκαρη από Νο 1 της κατάταξης, ενώ αυτή είναι η δεύτερη νίκη της Γιαπωνέζας σταρ σε 3 ματς επί της 23χρονης.

Στο δεύτερο σετ, η Οσάκα προηγήθηκε 1-0 γκέιμ και Σάκκαρη, μετά από ένα σερί 7-0, ισοφάρισε 1-1. Η Σάκκαρη έφτασε στο 2-2 και με μπρέικ προηγήθηκε 3-2. Η Οσάκα, μετά από ένα τεράστιο χρονικά γκέιμ, πήρε τον τελευταίο πόντο και ισοφάρισε σε 3-3 με μπρέικ. Η Σάκκαρη έκανε μπρέικ για το 3-4 και έβαλε τις βάσεις για την ισοφάριση.

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση