Στον τελικό και στο top-10 του κόσμου ο Τσιτσιπάς!

Ο Ελλαδίτης επικράτησε με 2-1 σετ του Μονφίς και προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά του Ντουμπάι

Πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση, ο Στέφανος Τσιτσιπάς «γονάτισε» τον Γάλλο Γκαέλ Μονφίς με 2-1 σετ και προκρίθηκε στον τελικό του ATP του Ντουμπάι. Ο πρωταθλητής μας θα αντιμετωπίσει στον αυριανό (17:00) τελικό τον Ρότζερ Φέντερερ, τον οποίο είχε κερδίσει στα προημιτελικά του Αυστραλιανού Όπεν.

Αυτή η νίκη φέρνει τον Στέφανο Τσιτσιπά για πρώτη φορά στην καριέρα του στο top-10 του κόσμου, καθώς ξεπερνά σε βαθμούς τον 10ο στην παγκόσμια κατάταξη, Μάριν Τσίλιτς.

Ο Μονφίς κέρδισε το πρώτο σετ με 6-4. Ο Τσιτσιπάς δεν πτοήθηκε και πραγματοποίησε μια αντεπίθεση διαρκείας, κερδίζοντας τα δυο επόμενα σετ τα οποία κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Ο Ελλαδίτης έδειξε γιγάντια ψυχραιμία στα καίρια σημεία του αγώνα, κερδίζοντας τους σημαντικούς πόντους που του έφεραν αυτή τη μεγάλη νίκη.

Έτσι, το εξαιρετικό μέχρι στιγμής 2019 συνεχίζεται για τον Ελλαδίτη τενίστα, ο οποίος μετά το τρόπαιο που κατέκτησε στη Μασσαλία, τώρα προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά του Ντουμπάι.

Τα σετ: 4-6, 7-6, 7-6

Η ιστοσελίδα μας 24sports.com.cy σας μεταφέρε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα του  Στέφανου Τσιτσιπά:

18:14 Ο Τσιτσιπάς κερδίζει το 3ο σετ με 7-6 και τον αγώνα με 2-1 και προκρίνεται στον τελικό του τουρνουά. Αυτή η νίκη φέρνει τον πρωταθλητή  μας για πρώτη φορά στο top-10 του κόσμου.

18:11 Η αγωνία στο κόκκινο. Ο Ελλαδίτης βρίσκεται μπροστά με 5-3.

18:10 Μπροστά ο Στέφανος με 4-2!

18:08 Προηγείται με 3-1 ο Τσιτσιπάς στο τάι μπρέικ.

18:06 Ο Τσιτσιπάς ισοφαρίζει σε 6-6 και οδηγεί τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Εκεί θα κριθούν τα πάντα.

17:58 Μπροστά με 6-5 ο Γάλλος.

17:56 Ισοφαρίζει ο Στέφανος, 5-5. Πάμε για θρίλερ.

17:53 Ο Μονφίς κερδίζει εύκολα το game και κάνει το 5-4. Σειρά του Τσιτσιπα να σερβίρει. Για την ώρα οι δυο τενίστες κρατούν το σερβίς τους στο 3ο σετ.

17:50 Ισοφαρίζει σε 4-4 ο Στέφανος σε ένα game που διήρκησε σχεδόν 10 λεπτά. Αυτό το κερδισμένο game θα ανεβάσει ακόμη περισσότερο τη ψυχολογία του Ελλαδίτη.

17:40 Μπροστά ο Μονφίς με 4-3.

17:36 Ο Τσιτσιπάς πήρε με αποφασιστικότητα το game και ισοφάρισε σε 3-3.

17:31 Έφτασε δυο φορές κοντά στο μπρέικ ο Τσιτσιπάς όμως ο Γάλλος κράτησε με νύχια και με δόντια το σερβίς του. 3-2 μπροστά ο Μονφίς.

17:25 Ισοφαριζει ο Στέφανος, 2-2.

17:20 Κρατά το σερβίς του ο Μονφίς και κάνει το 2-1.

17:16 Ισοφαρίζει σε 1-1 ο Τσιτσιπάς. Νέες μπάλες στο παιχνίδι.

17:14 Μπροστά με 1-0 ο Μονφίς.

17:10 Άρχισε το 3ο σετ. Σερβίρει ο Γάλλος.

17:07 Ο Τσιτσιπάς κερδίζει το δεύτερο σετ με 7-6 (7-4 στο τάι μπρέικ) και ισοφαρίζει σε 1-1 σετ.

17:05 Μπροστά ο Ελλαδίτης με 5-3.

17:03 Ο Τσιτσιπάς προηγείται με 4-2 στο τάι μπρέικ.

17:00: Ωραίο τένις από τον Μονφίς, ο οποίος με νέο forehand winner παίρνει το game για το 6-6 και όλα θα κριθούν στο τάι μπρέικ. Αν τα καταφέρει ο Στέφανος τότε πάμε σε ένα τελευταίο τρίτο σετ. Αν κερδίσει ο Μονφίς, τότε περνά στον τελικό.

16:59: Τρομερός Τσιτσιπάς και 40-40! Από το 0-40 ο Στέφανος πιέζει τον Μονφίς και όλα είναι ανοιχτά στο game.

16:58: Διπλό λάθος του Μονφίς (30-40).

16:58: Μένει στο game ο Τσιτσιπάς (15-40).

16:57: Και τώρα σερβίρει ο Γάλλος και είναι στο 40-0. Όλα δείχνουν ότι θα πάμε σε τάι μπρέικ.

16:55: Κλείνει το game ο Τσιτσιπάς με όμορφο forehand στο wrong foot του Μονφίς και 6-5 για τον Στέφανο μετά το 40-30.

16:52: Δεύτερο διαδοχικό λάθος του Τσιτσιπά. Άουτ η μπάλα και 5-5. Κρίμα για τον Στέφανο.

16:51: Στο φιλέ το forehand του Τσιτσιπά. Πλεονέκτημα για τον Μονφίς.

16:50: Και πάλι δικαιώνεται ο Μονφίς που είναι πραγματικά πολύ τυχερός. Στο χιλιοστό μέσα η μπάλα και ισοπαλία (40-40). Ο Τσιτσιπάς ζητάει από τον διαιτητή να μην πάρει τον πόντο ο Μονφίς, επειδή φώναξε άουτ ο επόπτης. Ο πόντος θα πάει στον Μονφίς και το game συνεχίζεται από το 40-40.

16:49: Άουτ δόθηκε η προσπάθεια του Μονφίς. Ένσταση από το Γάλλο.

16:48: Κακό drop shot του Μονφίς μένει στο φιλέ. Σετ πόιντ για τον Τσιτσιπά (40-30).

16:47: Πολύ άστοχο το forehand του Μονφίς και 30-30. Δυο πόντους μακριά από το μπρέικ πόιντ και το σετ για τον Στέφανό.

16:46: Μετά τη μικρή διακοπή ο Μονφίς θα σερβίρει για να μείνει στο δεύτερο σετ. Στα 91 λεπτά η διάρκεια του αγώνα.

16:45: 5-4 ο Στέφανος! Στο φιλέ το forehand του Μονφίς και ο Τσιτσιπάς παίρνει το game και προηγείται.

16:44: Διπλό λάθος του Τσιτσιπά που κρατάει τον Μονφίς στο game (40-30).

16:41: Πρέπει να κρατήσει οπωσδήποτε το σερβίς του ο Τσιτσιπάς για να παραμείνει ζωντανός στο ματς.

16:40: Κερδίζει ο Μονφίς το game και έχουμε το 4-4 μετά από 40-15.

16:35: Εκπληκτικός ο Στέφανος που κρατιέται με νύχια και με δόντια κάνοντας το 4-3 μετά από το 40-15.

16:33: Τρομερό smash του Τσιτσιπά ο οποίος θα κάνει το μπρέικ και θα ισοφαρίσει σε 3-3 στα games.

16:31: Ένσταση από τον Μονφίς ο οποίος οριακά δικαιώνεται. Παραμένει το 30-30.

16:30: Στο σέρβις είναι ο Μονφίς. Κάνει ένα forehand ο Γάλλος και στέλλει την μπάλα έξω. 30-30.

16:26: Ξανά στο παιχνίδι ο Τσιτσιπάς που διατηρεί το σερβίς του με υπέροχο ράλι και με forehand winner να μειώνει σε 2-3 έπειτα από το 40-15.

16:24: 1-3 για τον Μονφίς με σχετική ευκολία μετά το 40-0. Ο Τσιτσιπάς δείχνει να δυσκολεύεται αφάνταστα απέναντι στον Γάλλο.

16:22: Συνέχεια στον αγώνα με τον Μονφίς να σερβίρει.

16:20: Ο Στέφανος δείχνει να πονά μετά από μια βουτά πάνω στο κορτ που έκανε στο προηγούμενο game για να σώσει τον πόντο. Τον βλέπει φυσιοθεραπευτής. Ο Τσιτσιπάς δείχνει πολύ κουρασμένος.

16:19: Μπρέικ και 1-2 μπροστά στα game o Γάλλος μετά το διπλό λάθος στο σερβίς του Στέφανου.

16:18: Κάνει ένσταση για τον πόντο ο Τσιτσιπάς και την χάνει. Ο Γάλλος έχει ξανά πλεονέκτημα για μπρέικ.

16:17: Παρακολουθούμε ένα φοβερό game! Ο Τσιτσιπάς είχε τρεις φορές πλεονέκτημα να κρατήσει το σερβίς του. Με ένα λάθος του ο Γάλλος πήρε πλεονέκτημα για να κάνει το μπρέικ.

16:10: 1-1 ισοφαρίζει ο Μονφίς κρατώντας το σερβίς του μετά το νέο παιχνίδι διαρκείας. Από δυο πλεονεκτήματα είχαν οι δυο τενίστες στο game.

16:04: 1-0 ο Τσιτσιπάς μετά από υπέροχο ράλι. Μια φορά είχε το αβαντάζ ο Γάλλος, δυο ο Τσιτσιπάς μέχρι να πάρει το πρώτο game του δευτέρου σετ.

15:57: Αρχίζει το δεύτερο σετ. Στο σερβίς ο Στέφανος.

15:55: 0-1 στα σετ προηγείται ο Γάλλος, Γκαέλ Μονφίς. Ο Στέφανος αν και ξεκίνησε με 3-0 έχασε με 4-6 το σετ.

15:52: Έχουμε συμπληρώσει μόλις 37' αγώνα. Στο σέρβις για να πάρει το πρώτο σετ ο Γκαέλ Μονφίς.

15:50: Σερβίρει ο Στέφανος για να μείνει στο σετ και τα καταφέρνει. 4-5 το παιχνίδι μετά το αβαντάζ που πήρε ο Ελλαδίτης τενίστας.

15:46: Κυριαρχεί απόλυτα ο Μονφίς και μετά το 40-15, κάνει το 3-5 στα games!

15:42: Νέο μπρείκ από τον Γάλλο μετά το 30-40! Είναι για πρώτη φορά μπροστά με 3-4 ο Μονφίς και σερβίρει τώρα.

15:40: Έχει ανεβάσει πολύ την απόδοση του ο Γάλλος και ο Στέφανος δείχνει προβληματισμένος.

15:38: Ο Μονφίς κρατά το σερβίς του μετά το 40-15 και φέρνει το ματς στα ίσα και στο 3-3! Από το 0-3 επανέρχεται ο Γάλλος.

15:33: Ο Μονφίς κάνει το μπρέικ και μειώνει εκ νέου σε 3-2. Έσπασε το σερβίς του Στέφανου μετά από δυνατές μονομαχίες στο κορτ και το 30-40.

15:29: Σε 3-1 μειώνει ο Μονφίς και παίρνει το πρώτο game στο οποίο σερβίρει μετά το 40-15.

15:26: 3-0 o Τσιτσιπάς που ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του. Πήρε το game στο 40-0.

15:24: 2-0 ο Στέφανος με μπρέικ! Το πήγε τέσσερις φορές σε μπρέικ ποιντ για να πάρει το game!

15:19: 1-0 μπροστά στα game o Τσιτσιπάς. Πήρε δύσκολα το πρώτο μετά από 40-30.

15:15: Ο αγώνας αρχίζει. Ο Στέφανος σερβίρει πρώτος.

15:12: Στα δυο μεταξύ τους παιχνίδια έχουν από μια νίκη.

15:10: Ο Γάλλος είναι αυτή τη στιγμή στο Νο23 της παγκόσμιας κατάταξης, αλλά έχει φτάσει και έως το Νο6. Φέτος έχουν κατακτήσει από ένα τρόπαιο. Ο Μονφίς στο Ρότερνταμ και ο Τσιτσιπάς στη Μασσαλία.

15:06: Στο κορτ ο Τσιτσιπάς για ν' αρχίσει προθέρμανση.

15:04: O αγώνας είναι τηλεοπτικός και μπορείτε να τον παρακολουθήσετε στο κανάλι του Cytavision Sports 4.

15:00: Σε λίγο αρχίζει το μεγάλο παιχνίδι.

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση