Μέγας Τσιτσιπάς, απέκλεισε τον Τιμ και αντιμετωπίζει Τζόκοβιτς!

Τρένο δίχως φρένο

Ασταμάτητος. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς “εξολόθρευσε” τον Νο8 τενίστα του κόσμου με συνοπτικές διαδικασίες στο Τορόντο του Καναδά και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στον 3ο γύρο του συγκεκριμένου Masters, όπου θα έχει την ευκαιρία να αντιμετωπίσει για παρθενική του φορά τον θρυλικό Νόβακ Τζόκοβιτς!

Κατακτώντας την όγδοη νίκη του στις τελευταίες δέκα αναμετρήσεις του στο Tour, ο Στεφ πανηγύρισε ακόμη μια σπουδαία πρόκριση, σε βάρος του ντεφορμέ, και σε ιδιαίτερα κακή ψυχολογική και αγωνιστική κατάσταση, Ντομινίκ Τιμ. Πιο συγκεκριμένα, μετά από 1 ώρα και 22 λεπτά καθαρού αγώνα, και μια διακοπή λόγω βροχής η οποία κράτησε περίπου μιάμιση ώρα, ο Τσιτσιπάς επιβλήθηκε του Αυστριακού αντιμετωπίζοντας προβλήματα μόνο στο δεύτερο σετ, με τελικό αποτέλεσμα 6-3, 7-6(6).

Σερβίροντας ΑΡΤΙΑ καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, ενδεικτικό και το ποσοστό κερδισμένων πόντων πίσω από το 1ο του σερβίς το οποίο έφτασε το εξωπραγματικό 95% με 38/40 πόντους(!), ο Στέφανος δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό του. Βγάζοντας από το μανίκι του 13 άσους, και έχοντας ικανοποιητικά ποσοστά και πίσω από το 2ο σερβίς του (12/20, 60%), ο Τσιτσιπάς ήταν απόλυτα ψύχραιμος, διαχειρίστηκε υπέροχα το ανέβασμα στην απόδοση του Αυστριακού μετά την διακοπή λόγω βροχής και “έκλεισε” με εντυπωσιακό τρόπο το ματς, αν και είναι η αλήθεια… καρδιοχτύπησε στο τέλος.

Ένα μπρέικ στο τέταρτο γκέιμ του εναρκτήριου κομματιού του αγώνα ήταν αρκετό για τον Στέφανο (3-1), προκειμένου να το προστατεύσει όσο έπρεπε και να φτάσει στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 6-3, μετά από μόλις 30 λεπτά. Χωρίς να κάνει λάθη, χάνοντας οκτώ πόντους στο σερβίς του όλους κι όλους, ο 20χρονος Έλληνας εκμεταλλεύτηκε το κακό ξεκίνημα του Τιμ στον αγώνα, ο οποίος δεν έβρισκε αρκετά καλά χτυπήματα στα ράλι με αποτέλεσμα να κάνει πολλά λάθη, ιδιαίτερα με το μπάκχαντ, και έφτασε με άνεση στο 1-0.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ, η βροχή ήρθε να χτυπήσει την πόρτα των δυο μονομάχων, στο χειρότερο δυνατό χρονικό σημείο για τον Στέφανο Τσιτσιπά, ο οποίος είχε μπει φουριόζος και στο δεύτερο σετ (1-1, 30-30), πήγαινε να απειλήσει το σερβίς του αντιπάλου του και γενικότερα είχε το μομέντουμ δικό του. Η αναμέτρηση διακόπηκε για περίπου μιάμιση ώρα, με τον Τιμ να επιστρέφει στο court πιο αποφασισμένος από πριν, και τον Στέφανο όμως να μην δείχνει πως θέλει να δώσει δικαιώματα για να τον βάλει και πάλι στο ματς. Ο Αυστριακός ήταν πολύ πιο αποτελεσματικός στο σερβίς του, δεν άφησε τον Έλληνα να τον απειλήσει ούτε μια φορά με μπρέικ πόιντ σε αυτό το σετ, και τελικά, με δεδομένο ότι ο Τσιτσιπάς σέρβιρε αψεγάδιαστα, το σετ οδηγήθηκε στο τάι-μπρέικ.

Εκεί, ο ψυχραιμότερος και γεμάτος αυτοπεποίθηση Στέφανος ολοκλήρωσε την δουλειά, παρότι χρειάστηκε το τρίτο και φαρμακερό ματς πόιντ για να “κλείσει” τον αγώνα. Αφού προηγήθηκε με 3-0 και 5-2, ο Στεφ δημιούργησε διπλή ευκαιρία να πάρει την νίκη προηγούμενος με 6-4, όμως δεν τα κατάφερε αρχικά, τελειώνοντας τελικά το ματς με 8-6.

Δεύτερη νίκη του Στέφανου, Νο27 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ αυτήν την στιγμή, σε βάρος του Αυστριακού, μετά από αυτήν στην Βαρκελώνη νωρίτερα μέσα στην χρονιά. Το εφιαλτικό σερί του Τιμ στον Καναδά συνεχίστηκε, καθώς δεν έχει καταφέρει ποτέ(!) στην καριέρα του να νικήσει παιχνίδι στο Rogers Cup, μετρώντας πλέον σερί 0-5. Με αυτήν του την επικράτηση ο Στεφ ισχυροποίησε την θέση του στην παγκόσμια κατάταξη, καθώς αύξησε την διαφορά του από τις διώκτες του στην μάχη που δίνει να μπει στο Top25 του κόσμου μετά το Rogers Cup, όντας πλέον το μεγάλο φαβορί για την άνοδό του εκεί, μετά το τέλος της διοργάνωσης.

Πηγή: tennis24.gr