Μάγεψε τη Νέα Υόρκη ο Ναδάλ

Ο εκπληκτικός Ράφα Ναδάλ σκόρπισε τον Τζον Μίλμαν στην πρεμιέρα του στο US Open και τώρα έχει ραντεβού με τον Θανάση Κοκκινάκη!

Ο Νο.2 τενίστας στον κόσμο νίκησε τον Αυστραλό, που πέρυσι είχε αποκλείσει τον Ρότζερ Φέντερερ, με 6-3, 6-2, 6-2 και πάει φουλ για τον 19ο Grand Slam τίτλο του.

Έτσι, μάλιστα, που έχει αδειάσει η δική του πλευρά του ταμπλό, μην εκπλαγείτε αν τον δείτε να πηγαίνει... τρένο στον τελικό!

Ήδη βγήκαν εκτός μάχης οι Ντόμινικ Τιμ, Στέφανος Τσιτσιπάς και Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγούτ, που ήταν υποψήφιοι αντίπαλοί του στα ημιτελικά!

Το φοβερό είναι ότι ο Μίλμαν δεν έπαιξε άσχημα... Είχε, όμως, απέναντί του έναν Ράφα που απλά δεν παιζόταν και ήθελε να τελειώνει με την πρόκριση όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Τα κατάφερε τελικά σε 2 ώρες και 9 λεπτά!

Ο αντίπαλός του, όπως είπαμε, είναι ο Θανάσης Κοκκινάκης που πέτυχε την πρώτη νίκη του σε Grand Slam μετά το Roland Garros 2015!

Νίκησε με 6-3, 7-6, 6-7, 6-2 τον Λευκορώσο Ίλια Ιβάσκα και τώρα θα έχει την ευκαιρία να ζήσει τη μεγάλη εμπειρία κόντρα στον θρυλικό Ισπανό.

Έφυγε, όμως, και ένας ακόμα Top 10 παίκτης από το κάτω μέρος του ταμπλό. Πρόκειται για τον Ρώσο Καρέν Χατσάνοφ, που ηττήθηκε με 4-6, 7-5, 7-5, 4-6, 6-3 από τον Βάσεκ Πόσπισιλ.

Ο Καναδός θα αναμετρηθεί με τον Τένις Σάντγκρεν, που άφησε εκτός με 1-6, 6-7, 6-4, 7-6, 7-5 τον Τζο Γουίλφριντ Τσονγκά.

Αίσθηση έκανε και ο Ντένις Σαποβάλοφ με την εύκολη νίκη του σε βάρος του επίσης Καναδού Φίλιξ Οζέ Αλιασίμ με 6-1, 6-1, 6-4. Περιμένει Τσεκινάτο ή Λάακσονεν.

Σε ό,τι αφορά το γυναικείο ταμπλό, η τρομερή πιτσιρίκα Κόκο Γκοφ έκανε την ανατροπή και λύγισε με 3-6, 6-2, 6-4 τη 18χρονη Ρωσίδα Αναστάσια Ποτάποβα, πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη της στο US Open.

Θα παίξει στον δεύτερο γύρο με την Ουγγαρέζα Τιμέα Μπάμπος, που είδε την Κάρλα Σουάρεθ Ναβάρο να αποχωρεί μετά το 6-2 του πρώτου σετ.

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση