Αποκλεισμός και για Κύργιο στο Σινσινάτι

Ο Νικ Κύργιος έδωσε μια μεγάλη «μάχη» όποτε βρισκόταν στα «σχοινιά», αλλά η αστάθειά του κόστισε την ήττα με 2-1 σετ από τον Κάρεν Κατσάνοφ και τον αποκλεισμό στο τουρνουά του Σινσινάτι

Ο Ελληνοαυστραλός τενίστας έκανε ολική επαναφορά στο 1ο σετ, κόντεψε να «καθαρίσει» στο 2ο, αλλά το έχασε στις λεπτομέρειες, με αποτέλεσμα να χάσει την αυτοσυγκέντρωσή του, δείχνοντας αυτή την φορά τον... «Mr. Hyde» εαυτό του, για να ηττηθεί δίκαια. Ο Ρώσος, τώρα, θα βρει μπροστά του τον Λουκά Πουίγ στους «16» της διοργάνωσης.

Στο 1ο σετ, όλα έμοιαζαν να είναι υπέρ του Κατσάνοφ, που «έσπασε» το σερβίς του αντιπάλου του και έκανε το 2-4, αλλά ο Κύργιος ανέκαμψε, επέστρεψε από το 2-5 και έστειλε το σετ στο tie break, για να «σπάσει» δύο φορές το σερβίς του αντιπάλου του και να το πάρει με 7-3.

Στο 2ο σετ φαινόταν, ότι ήταν η ευκαιρία του ομογενούς να πάρει το ματς. Το ματς πήγε πόντο προς πόντο, λεπτομέρεια προς τη λεπτομέρεια. Στο tie break, όμως, ο Κατσάνοφ με ένα «μπρέικ» έκανε το 1-3, δεν έχασε το σερβίς του και επικράτησε με 4-7. Κάπως έτσι, βρήκε την ψυχολογία «σπάσει» δύο φορές το σερβίς του Κύργιου στο 3ο σετ, κυριαρχώντας απόλυτα με 2-6 games και παίρνοντας την πρόκριση.

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση