Flash Φέντερερ στον τελικό!

Ο Ρότζερ Φέντερερ έκανε την καλύτερή του εμφάνιση στον ημιτελικό της Βασιλείας και “εξαφάνισε” σε μόλις μία ώρα αγώνα τον Ντανίλ Μεντβέντεφ για να προκριθεί σε ακόμα έναν τελικό στο Swiss Indoors!

Η “ερωτική” σχέση του Ρότζερ Φέντερερ με το τουρνουά της πατρίδας του στην Ελβετία θα συνεχιστεί! Ο 37χρονος Ελβετός ήταν εντελώς άλλος τενίστας σε σχέση με τους τρεις προηγούμενους αγώνες του αυτήν την εβδομάδα και κέρδισε εύκολα έναν εξαντλημένο, είναι η αλήθεια, Ντανίλ Μεντβέντεφ με 6-1, 6-4 για να συνεχίσει το τρελό σερί 12 τελικών που “τρέχει” στην πόλη από το 2006 και μετά ενώ αυτός θα είναι ο 14ος συνολικά τελικός του εκεί!

Δεν απέφυγε παρ’όλα αυτά, να υποστεί ένα break στο σερβίς του και να ανησυχήσει κάπως προς το τέλος του ματς όταν και ο Ρώσος παραλίγο να κάνει μια μεγαλειώδη ανατροπή που έμεινε όμως ανολοκλήρωτη!

Ο Ελβετός τενίστας έχει αντιμετωπίσει ουκ ολίγα προβλήματα όχι μόνο στο σερβίς του αλλά και γενικά στο παιχνίδι του αυτήν την εβδομάδα αλλά στον ημιτελικό γύρο ήταν βελτιωμένος σε όλα τα επίπεδα με μοναδική εξαίρεση εκείνο το διάστημα στο δεύτερο σετ όταν και ο Μεντβέντεφ πήρε τρία σερί games αλλά ο “Βασιλιάς” ήταν ήδη μπροστά με 5-1.

Φρέσκος, σίγουρος με τον εαυτό του και φυσικά δεχόμενος τα πάρα πολλά “δώρα” ενός πολύ μέτριου Ρώσου, ο Φεντ έφτασε σε μια γρήγορη και σχετικά άνετη νίκη που τόσο είχε ανάγκη μετά τις αρκετές ώρες τένις που είχε παίξει στους προηγούμενος γύρους.

Το ματς δεν είχε την παραμικρή ομοιότητα με τον, προ ολίγων εβδομάδων, αγώνα τους στην Σανγκάη όπου ο Ρώσος είχε στριμώξει τον Φέντερερ σε τρία πολύ κλειστά σετ και έφτασε κοντά στη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του!

Παρά το γεγονός ότι προερχόταν από μια καλή νίκη και εμφάνιση κόντρα στον Στέφανο Τσιτσιπά, η εικόνα που έδειξε στον αγώνα του Σαββάτου, στο μεγαλύτερο διάστημά του, ήταν αποκαρδιωτική απόρροια ίσως και της εξάντλησης του από τους σερί αγώνες των τελευταίων ημερών συν το γεγονός ότι το ματς κόντρα στον Στέφανο τελείωσε πολύ αργά το βράδυ της Παρασκευής.

Πλέον, ο Φέντερερ είναι κάτι παραπάνω από το τεράστιο φαβορί για τον ένατό του τίτλο στην πόλη, καθώς αντιμετωπίζει στον τελικό τον qualifier Μάριους Κόπιλ που έχει “τρελάνει” κόσμο με τις νίκες του επί των Τσίλιτς και Ζβέρεφ για να φτάσει μέχρι τον τελικό!

Τεράστιο προβάδισμα και στα δύο πήρε ο κάτοχος 20 Grand Slam τίτλων και μόνο προς το τέλος του δεύτερου σετ, ο Μεντβέντεφ άρχισε να τον υποχρεώνει σε μερικά πιο απαιτητικά ράλι που του απέφεραν τη μείωση του σκορ από το 5-1 στο 5-4 αλλά ο Ελβετός με ένα τελευταίο πειστικό hold του “έκλεισε” οριστικά την πόρτα της επιστροφής στο ματς…

Σάββατο, 27/10: Ημιτελικοί Swiss Indoors

Copil (Romania) beat Zverev (Germany) 6-3 6-7(6) 6-4
Federer (Switzerland) beat Medvedev (Russia) 6-1 6-4

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση