Επική νίκη της Πλίσκοβα επί της Γουίλιαμς (vid)

Αφού έσωσε 4 match points και επέστρεψε από το 1-5 games στο καθοριστικό σετ, η Καρολίνα Πλίσκοβα κέρδισε τη Σερίνα Γουίλιαμς και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Australian Open

Καρολίνα Πλίσκοβα και Ναόμι Οσάκα σφράγισαν το μεταξύ τους ραντεβού στα ημιτελικά του πρώτου Grand Slam της σεζόν, μετά τις νίκες επί των Σ.Γουίλιαμς και Ελίνα Σβιτολίνα αντίστοιχα.

Δίχως αμφιβολία, η Καρολίνα Πλίσκοβα πέτυχε τη νίκη του τουρνουά, αποκλείοντας το μεγάλο φαβορί για το τρόπαιο, Σερίνα Γουίλιαμς με 6-4, 4-6, 7-5 μετά από 2 ώρες και 10 λεπτά σκληρής μάχης στη Rod Laver Arena.

Η 37χρονη Αμερικανίδα έδειχνε έτοιμη να σφραγίσει τη ρεβάνς του US Open, με τη Ναόμι Οσάκα στους “4” της Μελβούρνης, όμως η Πλίσκοβα είχε διαφορετική άποψη.

Η Τσέχα, Νο7 του ταμπλό, βρέθηκε να χάνει με 5-1 στο καθοριστικό σετ και εξαπέλυσε μια φοβερή αντεπίθεση κατά την οποία έσωσε 4 match points της αντιπάλου της, πριν καταφέρει να σφραγίσει την πολύτιμη νίκη της.

Αρχικά η Πλίσκοβα ήταν αυτή που είχε το προβάδισμα με σετ και με break, όμως απέναντι στη διψασμένη και πανίσχυρη Γουίλιαμς, έδειχνε ηττημένη και φοβισμένη.

Μέχρι το σημείο που γύρισε το διακόπτη στο καθοριστικό σετ και ολοκλήρωσε μια επική ανατροπή!

“Δεν είχα πολλές ευκαιρίες στο 3ο σετ. Ήμουν επηρεασμένη ψυχολογικά από την απώλεια του 2ου. Στο 5-2 είπα “ας δοκιμάσω, ίσως αποκτήσω μερικές ευκαιρίες”. Η Σερίνα έσφιξε λίγο προς το τέλος οπότε εκμεταλλεύτηκα τις ευκαιρίες μου και κέρδισα” είπε η Πλίσκοβα.

Για την επόμενη αντίπαλό της, τη Ναόμι Οσάκα, η Πλίσκοβα είπε: “Η Οσάκα είναι επικίνδυνη αντίπαλος αλλά καμία δεν είναι πιο επικίνδυνη από τη Σερίνα. Οπότε θα το διασκεδάσω κι αυτό το ματς”.

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση