Εκτός και από το διπλό στο US Open ο Τσιτσιπάς

Ηττήθηκαν με τον αδερφό του Πέτρο, 1-2 σετ από τους Αμερικανούς Κρις Γιούμπανκς/Μπεν Σέλτον

Ούτε στο διπλό θα μπορέσει να διακριθεί στο φετινό US Open τένις ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο 24χρονος Έλληνας σταρ, μαζί με τον αδερφό του, Πέτρο, έχασαν 1-2 σετ (3-6, 7-6(8), 6-2) με ανατροπή σε 50’ από τους Αμερικανούς Γιούμπανκς/Σέλτον για τον πρώτο γύρο του τουρνουά και έμεινε εκτός συνέχειας.

Το ελληνικό δίδυμο ολοκλήρωσε τον αγώνα με 1/1 μπρέικ. Το δεύτερο σετ πήγε σε τάι μπρέικ, όπου οι αδερφοί Τσιτσιπά έχασαν δύο ματς πόιντ, αλλά οι αντίπαλοί τους εκμεταλλεύτηκαν το δεύτερο σετ πόιντ τους με μεγάλη επιστροφή του Σέλτον στο 9-8 και ισοφάρισαν.

Στο τρίτο σετ, οι Αμερικανοί εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των Ελλήνων, προηγήθηκαν 3-2 και, στη συνέχεια, δεν έχασαν άλλο γκέιμ μέχρι το τέλος του αγώνα.

Πλέον, οι Γιούμπανκς-Σέλτον θα αντιμετωπίσουν τους Ιταλούς Σονέγκο/Βαβασόρι.