“Διψασμένος” για το 13ο, ξανά στον τελικό ο Ναδάλ!

Αυτό είναι το σπίτι του!

Αυτό είναι το σπίτι του! Ο Ραφαέλ Ναδάλ διατήρησε στο ακέραιο το “απόρθητο κάστρο” που έχει χτίσει στο Ρολάν Γκαρός όλα αυτά τα χρόνια, ειδικά στη φάση των ημιτελικών, καθώς πέτυχε το 13/13 σε ημιτελικά Γαλλικού Όπεν παίρνοντας μια καθόλα πειστική νίκη κόντρα στον Ντιέγο Σβάρτσμαν, 6-3, 6-3, 7-6(0).

Ο Ράφα πήρε ακριβώς αυτό που ήθελε: μία όσο το δυνατόν πιο γρήγορη νίκη που τον βάζει στον τελικό της Κυριακής ξεκούραστο, γεμάτο αυτοπεποίθηση, πανέτοιμο αγωνιστικά και πνευματικά για να φτάσει στην ιστορική κατάκτηση 13 Grand Slam στο Παρίσι αλλά και 20 συνολικά ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του Ρότζερ Φέντερερ και τοποθετώντας το όνομά του στην ιστορία του αθλήματος με άλλους όρους, με όρους GOAT.

Είτε κόντρα στον Τσιτσιπά, είτε και ακόμα στον αήττητο φέτος Τζόκοβιτς, ο Ναδάλ θα πρέπει να θεωρείται το φαβορί στον τελικό της Κυριακής δεδομένης της ασύλληπτης ιστορίας του στη διοργάνωση αλλά και του εξαιρετικού αγωνιστικού προσώπου που δείχνει στο τουρνουά.

Όπως το 2008 και το 2017, ο Ράφα πάει να κατακτήσει για τρίτη φορά το Ρολάν Γκαρός δίχως να απωλέσει ούτε ένα σετ, κάτι που έχει πετύχει μέχρι στιγμής στη διοργάνωση του 2020.

Ο Ναδάλ κέρδισε τον βραχύσωμο Αργεντίνο στα τρία σετ και, ειλικρινά, δεν μπορεί να προσάψει κανείς στον Σβάρτσμαν και πολλά πράγματα. Ο Αργεντινός ήταν εξαρχής σε δύσκολη θέση προερχόμενος από τον κτηνώδη αγώνα πέντε και πλέον ωρών κόντρα στον Ντομινίκ Τιμ και, κόντρα στον Ναδάλ, θα χρειάζονταν απίστευτα πράγματα για να κάνει την τεράστια έκπληξη.

Πάλεψε πάρα πολύ, έτρεξε απίστευτα, αλλά ο Ράφα ήταν καλύτερος αγωνιστικά, πνευματικά, σωματικά και δεν είχε κανένα πρόβλημα να “τρέξει” σε μια straight sets νίκη. Το πρώτο και τρίτο σετ ξεπέρασαν πάντως την μία ώρα αγώνα και αυτό οφείλεται στην ηράκλεια προσπάθεια του Αργεντινού να μείνει στην μάχη κόντρα στο μεγαθήριο που λέγεται Ναδάλ, και ίσως αδικείται από το γεγονός ότι δεν κέρδισε κάποιο σετ.

Είχε κάποιες “ανορθογραφίες” ο Ισπανός, περισσότερο στα δικά του service games και ειδικά στο τρίτο σετ, παρά στις επιστροφές αλλά δεν άφησε τον Σβάρτσμαν να τρέξει μομέντουμ για σερί games και ξεγλιστρούσε από όλες τις δύσκολες καταστάσεις. Έχετε ξαναδεί σετ που να λήγει στο 6-3 και να κρατάει 67 λεπτά; Τέτοια τιτάνια προσπάθεια έκανε ο Σβάρτσμαν στο πρώτο σετ αλλά έμεινε με άδεια χέρια.

Μόνο το εναρκτήριο game κράτησε 12 λεπτά και πήγε στα χέρια του Ράφα που σέρβιρε και έσωσε δύο break points, σε μια στιγμή που θα επαναλαμβανόταν σε όλο ματς: ο Ναδάλ να κερδίζει δηλαδή την πλειονότητα των κρίσιμων πόντων. Ο Σβάρτσμαν πήρε το break πίσω άμεσα αλλά, όπως και σε όλο το ματς, αντιμετώπισε μεγάλα προβλήματα στο σερβίς του κόντρα σε έναν άριστο επιστροφέα στο χώμα, όπως είναι φυσικά ο Ναδάλ.

Ο Ναδάλ είχε το καλύτερο του διάστημα στο ματς από τα μέσα του πρώτου σετ μέχρι και το τέλος του δεύτερου, καθώς, παρότι αντιμετώπιζε συχνά-πυκνά break point, τα έσβηνε όλα και αυτό έβαζε τέλος στις όποιες ελπίδες του Σβάρτσμαν που έχασε ακόμα δύο φορές το σερβίς του στο δεύτερο σετ μένοντας πίσω με το, σχεδόν ανέφικτο για ελπίδες επιστροφής, 0-2.

Ελάχιστοι τενίστες δεν θα κατέρρεαν στην προοπτική του να πρέπει να επιστρέψουν από ένα 0-2 κόντρα στον Ναδάλ στο Ρολάν Γκαρός αλλά ο “μικρός γίγαντας” Σβάρτσμαν πάλεψε μέχρι τέλους. Έμεινε δις με break πίσω στο τελευταίο σετ της αναμέτρησης αλλά επέστρεψε όλες τις φορές στριμώχνοντας μάλιστα τον Ναδάλ με τρία break points στο οριακό 5-5. Εκεί κάπου χάθηκαν οι τελευταίες του ελπίδες.

Το να κερδίσει ένα tie break κόντρα στον Ναδάλ στο Ρολάν Γκαρός είχε mission impossible και ο Σβάρτσμαν, παρότι είχε τον έλεγχο των περισσότερων πόντων, έκανε μερικά πολύ σοβαρά λάθη και τελικά δεν κέρδισε ούτε πόντο στη διαδικασία. Ένα ματς έμεινε.

Ένα ματς για να γράψει ακόμα μια φορά “χρυσή” ιστορία ο Ναδάλ καθώς είναι μια νίκη μακριά από τις 100 νίκες στο Ρολάν Γκαρός, που θα συνοδευτεί από την πρώτη φορά που βρίσκεται πια πρωτοπόρος, μαζί με τον Φέντερερ, στη λίστα των Grand Slam winners.