Δεν συνεχίζει στη Βαρκελώνη ο Τσιτσιπάς

Δε θα συνεχίσει την πορεία του στο τουρνουά τένις της Βαρκελώνης ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν θα είναι συνεπής στο ραντεβού του με τα προημιτελικά του 500αριου τουρνουά στην Βαρκελώνη για δεύτερη σερί χρονιά.

Κάνοντας άσχημη εμφάνιση, ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε από τον Γιάν Λέναρντ Στρουφ, Νο51 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ, μετά από τρίσετη μάχη και δεν θα αντιμετωπίσει τον Ράφαελ Ναδάλ, το απόγευμα της Μ.Παρασκευής στην φάση των “8”.

Ο Στρουφ επιβλήθηκε με 6-4, 3-6, 6-2 μετά από μια ώρα και 51 λεπτά και απέκλεισε τον περυσινό φιναλίστ του Barcelona Open, κατακτώντας την δεύτερη νίκη της καριέρας του κόντρα σε παίκτη του Top10.

Μη μπορώντας να υπερασπιστεί τους βαθμούς που κέρδισε πέρυσι στην ισπανική πόλη, ο Στεφ θα υποχωρήσει την ερχόμενη Δευτέρα στην παγκόσμια κατάταξη, πέφτοντας στο Νο10 του κόσμου, από το Νο8 στο οποίο είναι τώρα.

Ακόμη μια ήττα για τον 21χρονο Έλληνα στην φετινή χωμάτινη επιφάνεια, δείχνοντας πως δεν βρίσκεται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, ενόψει και των επικείμενων μεγάλων τουρνουά σε Μαδρίτη, Ρώμη και φυσικά Παρίσι.

Στα του αγώνα, με 32 αβίαστα λάθη τελείωσε ο Τσιτσιπάς, έναντι 20 του αντιπάλου του. Τα δυο πρώτα σετ τελειώσαν με τους τενίστες να εκμεταλλεύονται από ένα μπρέικ.

Αν και ο Έλληνας είχε το μομέντουμ μπαίνοντας στο τρίτο και καθοριστικό σετ, αφού μόλις πριν λίγο είχε ισοφαρίσει σε 1-1, δεν το εκμεταλλεύτηκε και δέχθηκε τρία(!) μπρέικ σε αυτό, χάνοντας με κάτω τα χέρια.

Ο Στρουφ χτύπησε νωρίς-νωρίς, και πήρε προβάδισμα με 3-0 στο τρίτο σετ, δείχνοντας αποφασισμένος. Ο Στέφανος απάντησε και μείωσε σε 3-2, φέρνοντας το ματς on serve.

Όμως, δεν κατάφερε να φέρει το ματς στην ισοπαλία, καθώς ο Γερμανός απέδωσε εξαιρετικό τένις, βγάζοντας αντίδραση, και πήρε πίσω το μπρέικ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-2 υπέρ του.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Στρουφ κράτησε άνετα το σερβίς του κάνοντας το 5-2, και με τον Στέφανο εμφανώς έξω από τα νερά του, τιμώρησε τον Έλληνα με ακόμη ένα “σπάσιμο” του σερβίς, τελειώνοντας το ματς με 6-2.

Πηγή: tennis24.gr