Citi Open: Στους «4» με Κύργιο ο Τσιτσιπάς (vid)

Αντίπαλος του ο Νικ Κύργιος, με τον Στέφανο να πατά στην 5αδα του κόσμου για πρώτη φορά.

«Καθάρισε» τον Μπενουά Περ και έφυγε για τους «4» με ρεκόρ ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο Έλληνας τενίστας νίκησε με 2-0 σετ (7-5, 6-0) τον Γάλλο έπειτα από μόλις 74 λεπτά αγώνα και πέρασε στα ημιτελικά του Citi Open, όπου θα αντιμετωπίσει τον Νικ Κύργιο, ο οποίος επικράτησε με 2-0 σετ του Νόρμπερτ Γκόμπος.

Παράλληλα, ο 21χρονος αθλητής ανέβηκε στην θέση νούμερο 5 της παγκόσμιας κατάταξης για πρώτη φορά στην καριέρα του, αποδεικνύοντας ότι ο… ουρανός είναι το ταβάνι του.

Ο Τσιτσιπάς είχε 13 winners και 18 αβίαστα λάθη, αλλά γενικότερα είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και όποτε χρειάστηκε… γκάζωσε για να κλειδώσει τη νίκη. Ουσιαστικά, μόνο στο πρώτο σετ ήταν αμφίρροπο το παιχνίδι και μετά το 1-0 του Έλληνα τενίστα ο Γάλλος ουσιαστικά… παραδόθηκε, όπως μαρτυράει και το 6-0 που δέχθηκε στο δεύτερο.

Πηγή:sport-fm.gr