Αποκλεισμός-σοκ για τον Τσιτσιπά στον πρώτο γύρο του US Οpen!

Σε μια από τις χειρότερες εμφανίσεις της καριέρας του, ο Έλληνας τενίστας έχασε 3-1 σετ από τον Κολομβιανό

Αποκλεισμός σοκ για τον Στέφανο Τσιτσιπά. Ο Έλληνας τενίστας, Νο 4 στην παγκόσμια κατάταξη, χάνοντας 0-6 και 1-6 τα πρώτα δύο σετ, ηττήθηκε τελικά 1-3 (0-6, 1-6, 6-4, 5-7) από τον Κολομβιανό Ντάνιελ Γκαλάν, Νο 94 στην ATP, στον πρώτο γύρο του US Open και «αποχαιρέτησε» νωρίς νωρίς το αμερικάνικο Grand Slam.

Ο 24χρονος άσος για πρώτη φορά στην καριέρα του έφτασε να έχει πάρει μόλις έναν πόντο στα δύο πρώτα σετ.
Ναι μεν αντέδρασε στο τρίτο σετ, όμως έχασε το προβάδισμα που απέκτησε στο τέταρτο και σέρβιρε υπό πίεση. Εκεί, κατάφερε να σβήσει συνολικά οκτώ ματς πόιντ του Γκαλάν, όμως ως εκεί.

Ο Γκαλάν εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα του αντιπάλου του, τα έκανε όλα σωστά από τη μεριά του και έφτασε στο 6-0 στο πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο 36χρονος Κολομβιανός έκανε ελάχιστα λάθη. Ο Τσισιπάς πήρε το πρώτο του game στο δωδέκατο game του σετ, όμως έμεινε εκεί.

Στο τρίτο σετ, ο Τσιτσιπάς κατάφερε να κάνει γρήγορα τα break και να κρατήσει το σερβίς του για να προηγηθεί με 3-0. Ο Γκαλάν άρχισε να κάνει λάθη, με αποτέλεσμα το σετ να καταλήξει στον Έλληνα με 6-3.

Με break άρχισε και το τέταρτο σετ για τον Τσιτσιπά, όμως η συνέχεια δεν ήταν ίδια. Μετά το αρχικό 2-0 του Έλληνα, ο Γκαλάν κατάφερε να κάνει το break στο όγδοο game και ισοφάρισε 4-4. Από εκεί και έπειτα, έγινε μάχη ανάμεσα στους δύο τενίστες. Ο Τσιτσιπάς «έσβησε» πέντε match points στο δέκατο game, στη συνέχεια έχασε εκείνος διπλό break point για να κάνει το break και ο Γκαλάν πήρε το σετ και τη νίκη-πρόκριση.

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση