Με μια εξάδα στο Ευρωπαϊκό Κλειστού

Αυτοί είναι αθλητές μας που θα πάνε Γλασκώβη

Τέσσερις αθλητές και δύο αθλήτριες μας, εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου της Γλασκώβης (1-3 Μαρτίου 2019).

Στην κατηγορία γυναικών θα αγωνιστούν οι Σκεύη Ανδρέου (60 μέτρα, ατομικό και φετινό ρεκόρ 7.40) και Ελένη Αρτυματά (400 μέτρα, φετινό ρεκόρ 54.18, ατομικό 54.17). Στην κατηγορία ανδρών θα λάβουν μέρος οι Μίλαν Τράικοβιτς (μεγάλη μας ελπίδα για μετάλλιο στα 60μ. μετ’ εμπ.), Ανδρέας Χατζηθεορής (60 μέτρα, ατομικό και φετινό ρεκόρ 6.78), Χρήστος Δημητρίου (800 μέτρα, έχει ατομική επίδοση 1.48.23 και φετινή 1.48.79), Αμίν Χαντίρι (3.000 μέτρα, ατομικό ρεκόρ 7.55.32).

Ο Τράικοβιτς έτρεξε (20 Φεβρουαρίου 2019) πάλι θαυμάσια σε ένα δυνατό crash test, τούτη τη φορά στο διεθνές μίτινγκ PSD Bank του Ντίσελντορφ. Ο αγώνας ήταν σαν prova generale ενόψει Γλασκώβης για τον Μίλαν και πρέπει να πούμε ότι, ήταν πετυχημένη πρόβα. Ο πρωταθλητής μας σημείωσε χρόνο 7.52, όσο και ο Ισπανός (κουβανικής καταγωγής) Ορτέγα. Ο Τράικοβιτς, ωστόσο, έχασε την πρώτη θέση στο φώτο φίνις, με διαφορά χιλιοστών του δευτερολέπτου. Το 7.52 του Μίλαν είναι μόλις ένα εκατοστό πιο «αργό» ρεκόρ από την ατομική του επίδοση (7.51) και η δεύτερη καλύτερή του όλων των εποχών.

Η σειρά τερματισμού στον τελικό: Ορτέγα (Ισπανία) 7.52, Τράικοβιτς (Κύπρος) 7.52, Κριτέντεν (ΗΠΑ) 7.60, Μάλετ (ΗΠΑ) 7.66, Πόζι (ΗΒ) 7.67, Μπαλνουβάιτ (Γερμ.) 7.67, Κονσταντίνο (Βραζ.) 7.73, Τράμπερ (Γερμ.) 7.82.

Στίβος: Τελευταία Ενημέρωση