Τυχερός και εκπληκτικός ο Χάμιλτον νίκησε στην Γερμανία (pic)

Καταστροφικός αγώνας για Φέτελ!

Θρίαμβος… εις διπλούν για τον Λιούις Χάμιλτον στη Γερμανία! Αν και ξεκίνησε τον αγώνα από την 14η θέση, ο παγκόσμιος πρωταθλητής κατάφερε να αντικρίσει πρώτος την καρό σημαία, παίρνοντας μία… ανέλπιστη νίκη στο Χόκενχαϊμ σε ένα επεισοδιακό αγώνα λόγω βροχής.

Και αυτό το οφείλει εν πολλοίς στον… Σεμπάστιαν Φέτελ! Ο Γερμανός πιλότος της Ferrari –και μεγάλος αντίπαλος του Βρετανού για τον τίτλο- εγκατέλειψε στον 51ο γύρο, μετά από δικό του λάθος, κι ενώ βρισκόταν στην πρώτη θέση, όντας «αφεντικό» της κούρσας.

Κάπως έτσι, λοιπόν, ο Χάμιλτον ανέβηκε εκ νέου στην κορυφή της βαθμολογίας με 188 βαθμούς, την ώρα που ο Φέτελ έμεινε στους 171, βάζοντάς τα με τον… εαυτό του! Δεύτερος ο Βαλτέρι Μπότας και τρίτος ο Κίμι Ράικονεν.

Η Mercedes, μάλιστα, έκανε το 1-2 στην πίστα του Χόκενχαϊμ, καθώς δεύτερος τερμάτισε ο Μπότας (τέταρτος στη γενική κατάταξη με 122 πόντους), ενώ το πόντιουμ συμπλήρωσε ο Κίμι Ραϊκόνεν με την Scuderia, ο οποίος βρίσκεται στην τρίτη θέση της κατάταξης με 131 βαθμούς.

Ο αγώνας

Αναλυτικά, ο Χάμιλτον πήρε τη νίκη σε ένα εντυπωσιακό Γερμανικό Grand Prix της Formula 1, ενώ ο αντίπαλός του για τον τίτλο, Φέτελ είχε ατύχημα καθώς έπεσε η βροχή στη πίστα του Χόκενχαϊμ. Ο Φέτελ είχε οδηγήσει την πλειοψηφία του αγώνα από την pole position, αλλά έπεσε έξω από τη μάχη για την πρωτιά, στον 52ο γύρο εκ των 67 του αγώνα. Ο Γερμανός χτυπούσε το τιμόνι του με απογοήτευση στο λάθος του να πέσει στις μπαριέρες στη στροφή 13.

Ο Χάμιλτον ξεκίνησε από τη 14η θέση και εκμεταλλεύτηκε την βροχή που έπεσε στη πίστα στις τελευταίες φάσεις του αγώνα, που έπιασε απροετοίμαστους αρκετούς οδηγούς – συμπεριλαμβανομένου του Φέτελ – που οδήγησε στο αυτοκίνητο ασφαλείας να εμφανιστεί. Στο χάος, υπήρξε μια άμεση αναστροφή της τύχης, καθώς το 1-2 της Ferrari, έγινε 1-2 της Mercedes κατά τη διάρκεια του ψιλόβροχου.

Σε όλο τον αγώνα, οι ομάδες προσπαθούσαν συνεχώς να υποθέσουν τις συνθήκες και οι περισσότεροι οδηγοί έμειναν έξω σε slick ελαστικά ενώ η καταιγίδα πέρασε και η πίστα άρχισε να στεγνώνει γρήγορα. Ο Valtteri Bottas τελείωσε στη δεύτερη θέση, αλλά είχε μια προσπάθεια να περάσει τον συμπαίκτη του όταν η περίοδος του αυτοκινήτου ασφαλείας έληξε στον 57ο γύρο.

Ο Φινλανδός πήγε δίπλα με τον Hamilton στη φουρκέτα της στροφής 6, αλλά ο Χάμιλτον κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα. Μόλις ένα γύρο αργότερα, ο Μπότας κλήθηκε από την ομάδα να κρατήσει τη θέση του. Ο Ράικονεν πήρε την τρίτη θέση, μπροστά από τη Red Bull του Βερστάπεν. Ο Ολλανδός ήταν ένας από τους οδηγούς που πήγε σε βρόχινο ελαστικό, όταν η βροχή άρχισε να πέφτει σε ένα τμήμα της πίστας.

Δύο γύρους αργότερα, ο Βερστάπεν επέστρεψε ξανά στα pit για slick ελαστικά – το ρίσκο απέτυχε – αλλά στη συνέχεια ολόκληρη ήταν ολισθηρή, οδηγώντας στην εμφάνιση του Safety Car. Ο Χάλκενμπεργκ ήταν πέμπτος για τη Renault, μπροστά από τη Haas του Γκροζιάν και τις δύο Force India. Οι Μάρκους Έρικσον της Sauber και ο και Χάρτλεϋ της Toro Rosso επωφελήθηκαν από τις χαοτικές συνθήκες για να πάρουν τις τελικές βαθμολογούμενες θέσεις.

Στην αρχή, ο Φέτελ οδήγησε τον αγώνα από τους Μπότας, Ράικονεν και Βερστάπεν και ήταν άνετα μπροστά στον έλεγχο του αγώνα. Στον 25ο γύρο, ο Φέτελ ήταν πέντε δευτερόλεπτα μπροστά από τον Bottas όταν πήγε στα pit για αλλαγή από τα ultrasoft στα μαλακά. Ο συμπατριώτης του στη Ferrari, Ράικονεν ήταν ο πρώτος από τους πρωτοπόρους στα pit στον 14ο γύρο και μόλις τελείωσαν οι πρώτες στάσεις, ο Φιλανδός είχε μία μικρή διαφορά από τον Φέτελ.

Αλλά ο γερμανός ήταν σε ελαστικά που ήταν 11 γύρους πιο φρέσκα και ο Raikkonen έλαβε οδηγία από τον μηχανικό διευθυντή Jock Clear να αφήσει τον Vettel να περάσει. Ο Χάμιλτον ξεκίνησε στο μαλακό ελαστικό και έκανε ταχεία πρόοδο στους πρώτους γύρους για να ανέβει πολλές θέσεις.

Μετά την έναρξη από την 14η, ήταν έβδομος στον όγδοο γύρο. Ήταν μια αξιοσημείωτη ανάκαμψη που έχει σημαντικές συνέπειες στη μάχη του πρωταθλήματος, καθώς ο Hamilton επανάκτησε την πρώτη θέση.