Λίβερπουλ-Τσέλσι 2-0: Μανέ και Σαλάχ έβαλαν «φωτιά» στον τίτλο! (vid)

Απομένουν τέσσερις τελικοί για τους «Reds»

Μεγάλη και τεράστιας σημασίας νίκη για την Λίβερπουλ καθώς επικράτησε της Τσέλσι με 2-0 στο Anfield για την 34η αγωνιστική της Premier League. Τα γκολ για την ομάδα του Κλοπ σημείωσαν μέσα σε ένα δίλεπτο (51'-53') Μανέ και Σαλάχ, με τον Αιγύπτιο να βάζει ένα από τα γκολ της χρονιάς. Πλέον οι «Reds» επιστρέφουν στην κορυφή και τους 85 βαθμούς, δύο περισσότερους από την Σίτι, η οποία έχει παιχνίδι λιγότερο. Πολύ μέτρια προς κακή η απόδοση της Τσέλσι.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Λίβερπουλ ήταν η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυνατά επιζητώντας το γρήγορο γκολ. Στο 6ο λεπτό ο Μανέ έβγαλε την σέντρα, ο Σαλάχ έκανε το δυνατό σουτ εντός περιοχής, αλλά μάζεψε ο καλά τοποθετημένος Κέπα. Στο 20’ ο Αζάρ μετά από ατομική προσπάθεια έκανε το σουτ, αλλά μάζεψε εύκολα ο Άλισον. Στο 26’ ο Χέντερσον έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Λουίζ και πήγε σε κόρνερ. Στο 30’ η Τσέλσι βγήκε στην αντεπίθεση με τον Γουίλιαν, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ήταν πολύ κακό και έτσι σπατάλησε την ευκαιρία που είχε. Στο 37’ η Λίβερπουλ έχασε την μεγαλύτερη της ευκαιρία. Αρχικά, ο Φιρμίνο έδωσε στον Σαλάχ κι αυτός με την σειρά του στον Μανέ ο οποίος έκανε το σουτ εντός περιοχής, στέλνοντας όμως την μπάλα για λίγο έξω.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με την έναρξη του 2ου μέρους και συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό ο Κεϊτά έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πήγε πολύ ψηλά. Στο 51΄ο Χέντερσον έκανε υπέροχο γύρισμα στο 2ο δοκάρι και ο Μανέ με κεφαλιά έκανε το 1-0 για την Λίβερπουλ. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά και ο Σαλάχ με απίστευτη βολίδα από απόσταση έβαλε τρομερή γκολάρα και έκανε το 2-0. Κι όλα αυτά μέσα σε δύο λεπτά! Στο 58’ ο Φιρμίνο έκανε το μακρινό σουτ στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω και στην αμέσως επόμενη φάση ο Αζάρ βρέθηκε μόνος με τον Άλισον, βρίσκοντας το δοκάρι! Στο 60’ ο Αζάρ βρέθηκε και πάλι μόνος με τον Άλισον, ωστόσο ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας έσωσε την εστία του. Στο 65ο λεπτό ο Σαλάχ έκανε το πλασέ στη γωνία, αλλά μάζεψε ο Κέπα. Στο επόμενο 15λεπτο η Λίβερπουλ έλεγχε το παιχνίδι, χωρίς να απειλείται από την αντίπαλο της. Στο 80ο λεπτό ο Φιρμίνο έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά μάζεψε ο Κέπα και έτσι το 2-0 έμεινε μέχρι τέλους.

Διακριθέντες:

Λίβερπουλ: Πολύ καλό παιχνίδι από τον Μανέ, παρόλο που ήταν μέτριος ο Σαλάχ, εντούτοις στο 2ο ημίχρονο ανέβασε στροφές, σημειώνοντας ένα φοβερό γκολ. Πολύ καλή και ανασταλτικά η Λίβερπουλ, περιόρισε κατά πολύ την Τσέλσι.

Τσέλσι: Ότι καλό πήγε να δημιουργήσει περνούσε από τα πόδια του Αζάρ, ο οποίος όμως έχασε τις καλύτερες ευκαιρίες που είχε η ομάδα του.

Απογοήτευσαν:

Λίβερπουλ: Δεν υστέρησε κανείς με την απόδοση του, ο Φιρμίνο είχε ένα μέτριο παιχνίδι, αλλά συνέβαλε σε άλλους τομείς.

Τσέλσι: Μέτριο παιχνίδι από τον Χάτσον-Οντόι, περιμέναμε περισσότερα από τον νεαρό Άγγλο ποδοσφαιριστή.

Κοουτσάρισμα:

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλλη μια μεγάλη νίκη για την ομάδα του, απομένουν άλλα τέσσερα παιχνίδια, ευελπιστεί σε κάποια απώλεια της Σίτι.

Τσέλσι (Σάρι): Κακή εμφάνιση για την ομάδα του που προβλημάτισε για άλλη μια φορά.

Διαιτησία ( Michael Oliver): Δεν αντιμετώπισε δυσκολίες.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Λίβερπουλ: Άλισον, Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον (Μίλνερ 77'), Κεϊτά (Βαϊνάλντουμ 66'), Φαμπίνιο, Μανέ, Σαλάχ (Σακίρι 90'), Φιρμίνο

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Λουίζ, Ρούντιγκερ (Κρίστενσεν 40'), Έμερσον, Καντέ, Ζορζίνιο, Λόφτους-Τσικ (Μπάρκλεϊ 76'), Αζάρ, Γουίλιαν, Χάτσον-Οντόι (Ιγκουαϊν 56')

Σκόρερς: Μανέ, Σαλάχ /-

Κίτρινες Κάρτες:  -/ Αθπιλικουέτα