Europa: Χειροκρότημα για Πλζεν, πρόκριση για Σπόρτινγκ

Στην παράταση κρίθηκαν όλα, με τον Μπατάλια να κρίνει τα πάντα

Φοβερό παιχνίδι έγινε στη Τσεχία, με την Βικτόρια Πλζεν να το παλεύει στα όρια, οδηγεί στην παράταση την πρόκριση αλλά τελικά την Σπόρτινγκ να την παίρνει με το 2-1 που έχασε.

Με το σκορ του πρώτου ματς στο 2-0 υπέρ τους, τα «Λιοντάρια» της Λισαβόνας είχαν την άνεση να διαχειριστούν το παιχνίδι αλλά από το 6’ ο Μπάκος σκόραρε και έβαλε ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του. Η Σπόρτινγκ βρήκε σημαντικές ευκαιρίες για να τελειώσει τη δουλειά χωρίς όμως να τις εκμεταλλευτεί. Κάτι που έκανε με συνέπεια ο Μπάκος στο 65’ και έφερε το ματς σε φάση παράτασης. Λίγο έλειψε αυτό να διαταραχθεί στις καθυστερήσεις με το πέναλτι που δόθηκε στην Σπόρτινγκ, αλλά ο Χρούτσκα απέκρουσε την εκτέλεση του Μπας Ντοστ για να κρατήσει ζωντανή την ομάδα του.

Δεν κράτησε πολύ το όνειρο όμως καθώς ο Μπατάλια στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με κεφαλιά χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του Ζεσούς.

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση