ΕΝΠ-ΑΠΟΕΛ 2-2: Στον τελικό του Κυπέλλου οι «γαλαζοκίτρινοι» (vid)

Πάει για το νταμπλ

Την πρόκριση του στον μεγάλο τελικό της 22ης Μαΐου το ΑΠΟΕΛ μετά και την ισοπαλία 2-2 απέναντι στην ΕΝΠ στο Τάσος Μάρκου. Οι «γαλαζοκίτρινοι» νίκησαν με συνολικό σκορ 3-2 την ομάδα του Φελκ και πήραν την πρόκριση στον τελικό του θεσμού για πρώτη φορά μετά το 2016/17. Ο ΑΠΟΕΛ είναι ο πολυνίκης του θεσμού, και βρίσκεται ακόμη μέσα στους στόχους που έθεσε στις αρχές της χρονιάς που δεν είναι άλλο από την κατάκτηση του πρωταθλήματος και του Κυπέλλου. Η ΕΝΠ έκανε μια μεγάλη εμφάνιση και αν μη τι άλλο έστειλε μηνύματα εν όψει συνέχειας αφού δυσκόλεψε πολύ τους «γαλαζοκίτρινους».

Α’ ημίχρονο

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για την ομάδα του Κάριτ Φέλκ. Οι «βυσσινί» από την πρώτη καλή στιγμή που βρήκαν κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ και να ισοφαρίσουν το σκορ του πρώτου αγώνα. Ο Πίττας εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του ΑΠΟΕΛ μετά από πλάγιο που εκτέλεσε η ομάδα του και με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Ρομό για το 1-0. Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να αντιδράσει και να φέρει το ματς στα ίσα με τον Στάθη Αλωνεύτη. Ο Βιντιγκάλ από τα δεξιά έκανε το γύρισμα στην περιοχή με τον Αλωνεύτη να βάζει την προβολή και με τούμπα να σκοράρει κατά τύχης για το 1-1. Έντονες διαμαρτυρίες από τους φίλους της ΕΝΠ στο τέρμα που πέτυχε το ΑΠΟΕΛ αφού ο Αλωνεύτης πέφτοντας σκόραρε στην ουσία με το χέρι. Από την επαναληπτική προβολή φάνηκε πως όντως σκόραρε με το χέρι αλλά δεν ήταν εσκεμμένο. Η ΕΝΠ που έψαχνε αντίδραση κατάφερε και την βρήκε χάρη στην τραγική συνεννόηση των Ρομό και Ρουέδα με τον Ισπανό να γυρίζει πίσω στον κήπερ του που δεν ήταν στη θέση του και τον Ουτόντζι να σκοράρει σε κενή εστία. Στην συνέχεια το ΑΠΟΕΛ και πάλι με τον Αλωνεύτη προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Κύπριος άσσος του ΑΠΟΕΛ πλάγια μέσα στην περιοχή πλάσαρε τον Κλέϊμαν με τον κήπερ της ΕΝΠ να απομακρύνει σε κόρνερ. Ένα πρώτο ημίχρονο που η ΕΝΠ έκανε εξαιρετική άμυνα και εκμεταλλεύτηκε κάθε επίθεση που της δόθηκε μπροστά από την εστία του Ρομό. Από την άλλη το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα αλλά το λάθος του Ρομό τον έβαλε σε μπελάδες.

Β΄ημίχρονο

Το δεύτερο 45λεπτο δεν ήταν καθόλου καλό σε σχέση με τα όσα είδαμε στο πρώτο. Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να σπάσει τον ρυθμό του αγώνα και σε αρκετές φορές να τον παγώσει. Η μπάλα ανεβοκατέβαινε από την μια περιοχή μέχρι την άλλη χωρίς όμως καμία από τις δυο ομάδες να μπορούν να φτάσουν σε κάτι φιλόδοξο μπροστά από τις εστίες των δυο τερματοφυλάκων. φτωχό λοιπόν σε φάσης το δεύτερο ημίχρονο με την πρώτη φάση να γίνεται μπροστά από την εστία του Κλέϊμαν στο 75ο λεπτό με την κεφαλιά του Ρουέδα. Ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ισπανός κεντρικός αμυντικός έκανε ανενόχλητος την κεφαλιά στέλνοντας την λίγο έξω. Η ΕΝΠ απάντησε με μια ξεκάθαρη ευκαιρία από τον Ουτόντζι. Στο 79ο λεπτό ο Πίττας έκανε το γύρισμα στην περιοχή με τον Ουτόντζι να κάνει την κεφαλιά και τον Ρομό να αποκρούει ενστικτωδώς την μπάλα. Το ΑΠΟΕΛ απάντησε στις καλές στιγμές με τον Φακινέτι να κάνει το δυνατό σουτ και τον Κλέϊμαν να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Το ΑΠΟΕΛ που δεν κινδήνεψε πέρα της φάσης του Ουτόντζι κατάφερε να σκοράρει και δεύτερο τέρμα με τον Βιντιγκάλ στην εκπνοή του αγώνα. Ο Ντε Βινσέντι κέρδισε την μπάλα μετά από λάθος της άμυνας της ΕΝΠ και έδωσε στον Βιντιγκάλ όπου νίκησε τον Κλέϊμαν για το 2-2.

Μεγάλη προσπάθεια έκανε η ΕΝΠ καθ’όλη την διάρκεια του αγώνα προσπαθώντας να πάρει την πρόκριση ωστόσο η ποιότητα του ΑΠΟΕΛ δεν επέτρεψε στους «βυσσινί» να πάρουν αυτοί το εισιτήριο. Το ΑΠΟΕΛ πήρε την πρόκριση με μια μέτρια εμφάνιση για ακόμη μια φορά την φετινή χρονιά και πλέον επικεντρώνεται στον πολύ μεγάλο αγώνα απέναντι στην ΑΕΚ στο Αρένα στην προσπάθεια που κάνει για το πρωτάθλημα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

ENΠ: Πολύ καλό παιχνίδι από τον Πίττα, με τον νεαρό άσσο της ΕΝΠ να βάζει σε αρκετές περιπτώσεις δύσκολα στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ

ΑΠΟΕΛ: Ο Στάθης Αλωνεύτης ήταν ο ποδοσφαιριστής που έκανε την διαφορά για ακόμη μια φορά όσο αγωνίστηκε στο παιχνίδι

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

ENΠ: -

ΑΠΟΕΛ: Κακό παιχνίδι από τον Ρομό όπου με τον τραγικό του λάθος επέτρεψε στην ΕΝΠ να πάρει κεφάλι στο σκορ. Γενικά η αμυντική λειτουργία του ΑΠΟΕΛ δεν ήταν και αρκετά καλή

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΕΝΠ (Κάριτ Φέλκ): 4-4-1-1 για τον Κάριτ Φελκ που έστησε την ομάδα του πολύ καλά ούτως ώστε να μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα. Κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ αλλά με την πρώτη αδράνεια στην άμυνα δέχτηκε το τέρμα και δυσκόλεψε την κατάσταση.

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): 4-2-3-1 για τον Ιταλό τεχνικό που το άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο σε 3-5-2. Μια μέτρια εμφάνιση και πάλι από το ΑΠΟΕΛ που κατάφερε εν τέλει να πάρει την πρόκριση. Στα θετικά η παρουσία του Αλωνεύτη.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Πολύ καλός ο Λούκας Σωτηρίου που ήταν αλάνθαστος στο παιχνίδι. Σωστά μέτρησε το τέρμα του Αλωνεύτη που χτύπησε άθελα στο χέρι του κατά την προσπάθεια να σκοράρει.