Ανόρθωση - ΑΕΚ 3-1: Τριάρα, ανατροπή, κορυφή!

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Μεγάλη νίκη που την ανεβάζει στην κορυφή πέτυχε η Ανόρθωση επί της ΑΕΚ με 3-1 με ανατροπή. Οι Βίκτορ, Γκάντσεφ και Σισέ τα γκολ των νικητών. Ο Τομάς έβαλε μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο. Στην κορυφή με 40 βαθμούς η ομάδα του Ρόνι Λέβι.

Η εικόνα του αγώνα

Το παιχνίδι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» ξεκίνησε με γκολ για την ΑΕΚ.  Στο 3’, ο Ακορά με μπαλιά βρήκε τον Φλοριάν, του οποίου το γύρισμα βρήκε τον Τομάς στο δεύτερο δοκάρι που με πλασέ σημείωσε το 0-1. Στο 9’ η Ανόρθωση ζήτησε πέναλτι. Ο Καμαρά έκανε το γυριστό σουτ, η μπάλα βρήκε το απλωμένο χέρι του Τέτε εντός περιοχής, όμως ο Λούκας Σωτηρίου έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 12’, ο Λαμπάν βρήκε τον Φλοριάν , ο οποίος με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ ανάγκασε τον Αρούς σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ. Στο 16’, ο Αράζ Αμπντουλάγιεφ έκανε το γύρισμα στο πρώτο δοκάρι και με προβολή ο Ράγιος έστειλε την μπάλα άουτ. Η ομάδα της Αμμοχώστου ήταν καλύτερη μετά το πρώτο 20λεπτο του αγώνα και έχασε σημαντική ευκαιρία στο 35’. Ο Αμπντουλάγιεφ με σουτ από πλάγια μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Πάμπλο σε κόρνερ. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σίλντενφελντ με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ του Αμπντουλάγιεφ έστειλε την μπάλα μόλις άουτ στην τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου.

Η επανάληψη ξεκίνησε και πάλι με γκολ, αυτή τη φορά για την Ανόρθωση. Στο 52’ ο δραστήριος Αμπντουλάγιεφ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο αρχηγός Ζοάο Βίκτορ στο δεύτερο δοκάρι με κοντινό πλασέ ισοφάρισε. Το παιχνίδι, στη συνέχεια, απέκτησε γρήγορο ρυθμό με την Ανόρθωση να πετυχαίνει την ολική ανατροπή στο σκορ στο 74’. Ο Αμπντουλάγιεφ έκανε την κάθετη πάσα προς τον Γκάντσεφ, ο οποίος βγήκε μόνος, απέφυγε τον Πάμπλο και με πλασέ σε κενή εστία πέτυχε το 2-1. Η Ανόρθωση στο 89’ πέτυχε το 3-1. Ο Ράγιος βρήκε τον Σισέ που βγήκε μόνος και την κατάλληλη στιγμή πλάσαρε τον Πάμπλο και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις:

Ανόρθωση: Αρούς, Σιεχού, Πράνιτς, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Βίκτορ, Γκάντσεφ (86' Οικονομίδης), Ράγιος, Αμπντουλάγιεφ (90+'2 Ματθαίου), Σισέ, Καμαρά (69' Καλό)

ΑΕΚ: Πάμπλο, Σόρια, Τρουγιόλς (76' Ρουσιάς), Μόισοφ, Καταλά, Λαρένα (71' Χέφελ), Λαμπάν, Τομάς (64' Νέλσον) , Τέτε, Ακοράν, Φλοριάν