Ακρίτας Χλώρακας-Ανόρθωση 0-7: Υγιεινός περίπατος στην Πάφο! (vid)

7 γκολ η «Κυρία» στον Ακρίτα!

Μια επιθετική Ανόρθωση φιλοδώρησε με επτά γκολ την ομάδα του Ακρίτα Χλώρακας και πέρασε με μεγάλη άνεση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Κύπρου. Ντούρις, Κατσιαράβα και Πράνιτς πέτυχαν από δύο γκολ, ενώ το άλλο πέτυχε ο Γκόρντον Σίλντενφελντ. Ο Κροάτης αμυντικός απεχώρησε τραυματίας στο τελευταίο 10λεπτο του παιχνιδιού.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Ανόρθωση ανέλαβε από πολύ γρήγορα τα ηνία του αγώνα στην Πάφο. Ο Ακρίτας ήταν αυτός που έχασε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα, όμως. Στο 4’ ο Λουκαϊδης έκανε το σουτ εντός περιοχής, αλλά ο Βάργκιτς απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 8’, η ομάδα της Αμμοχώστου απείλησε για πρώτη φορά με σουτ του Κοφί που κατέληξε λίγο άουτ. Στο 11’, ο Φύτος Κυριάκου μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα, όμως ο νεαρός κίπερ Βασιλείου απέκρουσε ασταθώς και οι αμυντικοί απομάκρυναν σε κόρνερ. Από το κόρνερ του Πράνιτς, ο Κατσαράβα πήρε την κεφαλιά, η οποία κατέληξε μόλις άουτ. Ένα λεπτό αργότερα ήρθε το γκολ για την ομάδα της Αμμοχώστου. Ο Ντούρις βρήκε τον Πράνιτς, ο οποίος με εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ «έγραψε» το 0-1. Στο 25’, ο Πράνιτς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γκόρντον Σίλντενφελντ με κεφαλιά σκόραρε για δεύτερη φορά για την ομάδα της Αμμοχώστου. Τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι του Στρέπελ πέτυχαν και τρίτο γκολ. Ήταν η ωραία ανάπτυξη της ομάδας της Αμμοχώστου, η μπάλα έφθασε στον Πράνιτς, ο οποίος έκανε το σουτ και πέτυχε το 0-3. Σκορ, το οποίο ήταν και ημιχρόνου.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε με χαμηλό τέμπο και κυρίως παιχνίδι κέντρου. Στο 63’, ο Κοφί βρέθηκε απέναντι από τον Βασιλείου, όμως ο κίπερ του Ακρίτα απέκρουσε σωτήρια. Στο 66’, ο Κοφί εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ζοάο Βίκτορ έπιασε την κεφαλιά, η οποία κατέληξε άουτ. Στο 78’, η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι σε πτώση του Φύτου Κυριάκου στην περιοχή. Ο Ντούρις ανέλαβε την εκτέλεση και πέτυχε το 0-4. Στο 84’, ο Νίκα Κατσιαράβα πέτυχε το 0-5 με πλασέ εντός περιοχής μετά από λάθος της άμυνας των γηπεδούχων. Στο 86’, ο Ντούρις πέτυχε το 0-6 μετά από κάθετη πάσα του Κατσιαράβα, ενώ στο 89’ ο Γεωργιανός στράικερ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ για το τελικό 0-7.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ο Ντάνιελ Πράνιτς με δύο γκολ και μια ασίστ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού. Πολύ καλό παιχνίδι και ο Κοφί. Ντούρις και Κατσιαράβα είχαν πολύ θετική και παραγωγική συνεργασία, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Από πλευράς Ακρίτα, ο τερματοφύλακας Βασιλείου πραγματοποίησε αρκετές σωτήριες αποκρούσεις.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Ήταν φανερή η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων. Η ομάδα του Ακρίτα προσπάθησε πάρα πολύ με νεανική σύνθεση, επί το πλείστον. Από πλευράς Ανόρθωσης δεν υστέρησε κάποιος.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Με εννέα Κύπριους άρχισε τον αγώνα ο Ακρίτας Χλώρακας, έχοντας για μοναδικούς ξένους στο αρχικό του σχήμα τους Οκόγιε και Μουτίνιο. Ο προπονητής της ομάδας Άγγελος Ευθυμίου παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 5-4-1, θέλοντας να προσέξει περισσότερο τα νώτα του. Οι αλλαγές που πραγματοποίησε ήταν καθαρά προσώπων.

Από την άλλη, ο τεχνικός της Ανόρθωσης Γιούργκεν Στρέπελ πραγματοποίησε συνολικά πέντε αλλαγές στο αρχικό του σχήμα σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα πρωταθλήματος με τον Ερμή. Οι Βάργκιτς, Αρτυματάς, Εγγλέζου, Πράνιτς και Φύτος Κυριάκου πήραν τις θέσεις των Δημητρίου, Ντουγκλάο, Μπεσάτ, Ράγιο και Μικελτάντζε, αντίστοιχα. Οι αλλαγές του ήταν καθαρά προσώπων.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Άνετο παιχνίδι είχε ο Κωνσταντίνος Φωτίου. Σωστό το πέναλτι και οι κίτρινες κάρτες που έδειξε.

Οι συνθέσεις:

Ακρίτας Χλώρακας: Βασιλείου Α., Φιλίππου Δ, Φυλακτού, Βασιλείου, Μιχαήλ Ρ. (46' Παχταλιάς), Λουκαΐδης, Μουτίνιο (46' Μακρής), Πεκρής, Μιχαήλ Α., Οκόγιε (58' Χ. Μακρής), Φιλίππου Π.

Ανόρθωση: Βάργκιτς, Στρούνα, Σίλντενφελντ, Αρτυματάς (67' Κάτσαρ), Εγγλέζου, Βίκτορ, Πράνιτς (52' Οικονομίδης), Κοφί (78' Ιωάννου), Κυριάκου, Ντούρις, Κατσαράβα

Σκόρερς:-/ 14' και 28' Πράνιτς, 25' Σίλντενφελντ, 78' και 86' Ντούρις (πέν.), 84' και 89' Κατσιαράβα

Κίτρινες: Ρ. Μιχαήλ, Φυλακτού/-