Πάφος–Ομόνοια 2-1: Oh la la, Λαφράνς! (VID)

Η Πάφος μύησε την Ομόνοια στην ήττα.

Σε ένα πολύ ισορροπημένο αγώνα στο «Στέλιος Κυριακίδης», η Πάφος ανάγκασε την Ομόνοια στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα κερδίζοντας την με 2-1!

Το σκορ άνοιξε ο Ντάρπισαϊαρ στο 64’ ενώ στο 69’ η Πάφος ισοφάρισε άμεσα με τον Μπεσάρα. Στο τέλος ο Λαφράνς μίλησε και από κοντά ολοκλήρωσε την ανατροπή. Ήταν ένα παιχνίδι ισορροπημένο στο οποίο και οι δύο ομάδες έψαξαν την νίκη.

Πρώτη ήττα λοιπόν για την Ομόνοια που μένει στους 10 βαθμούς, ενώ η Πάφος προσθέτει 3 στο ενεργητικό της και φθάνει στους 6.

Α’ Ημίχρονο

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν στον αγώνα με διάθεση να επιτεθούν. Ο Σιρόκ στο 4’ προσπάθησε από πλεονεκτική θέση να κάνει την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε καλά την μπάλα. Στο 8’ η Ομόνοια είχε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι, όταν σε μια φάση εντός περιοχής της Πάφου, ο Σιρόκ έβαλε το σώμα και έκοψε προτού η μπάλα καταλήξει στα δίκτυα. Στη συνέχεια της φάσης στο ίδιο λεπτό ο Γκόμεθ πλάσαρε από καλή θέση, η μπάλα όμως πήγε πάνω από τα δοκάρια. Ο Ντάρπισαϊαρ στο 13’ προσπάθησε με παράλληλη μπαλιά να βρεί τον Εζρά, ήταν όμως δυνατή και δεν την πρόλαβε ο τελευταίος. Η Ομόνοια είχε δοκάρι στο 18’, όταν ο Τιάγκο εκτέλεσε με μπαλιά ένα μακρινό φάουλ και ο Μίκου έκανε την προβολή με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι. Στο 20’ ο Μπεσάρα επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Ουζόχο έδιωξε με γροθιές. Στο 26’ μετά από μια αντεπίθεση ο Σακό έκανε το σουτ ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Στο επόμενο λεπτό ο Μπεσάρα έκανε ένα συρτό σουτ που πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι. Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος, παρόλο που την περισσότερη ώρα η Πάφος είχε την μπάλα στην κατοχή της. Έλειπε και από τους δύο το κάτι παραπάνω. Στο 32’ μια παράλληλη μπαλιά του Μίκου πέρασε ανεκμετάλλευτη. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν σημειώθηκε κάτι αξιοσημείωτο και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη λευκή ισοπαλία.

Β’ Ημίχρονο

Από εκεί που έμεινε το πρώτο ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να δείχνουν ξανά τη διάθεση να κάνουν τη διαφορά. Στο 53’ είχαμε την πρώτη καλή φάση στο δεύτερο ημίχρονο, με το πολύ καλό σουτ του Μίκου εντός περιοχής να περνά λίγο έξω. Οι δύο ομάδες έπαιζαν σχεδόν με τον ίδιο τρόπο. Πίεζαν η μια την άλλη ψηλά και προσπαθούσαν με γρήγορες πάσες να βγουν στην επίθεση. Η κατοχή άλλαζε συνεχώς πόδια με καμία ομάδα να μην δείχνει καθαρό μυαλό για να επιτεθεί σωστά και οργανωμένα στον αντίπαλο. Στο 64’ η Ομόνοια βρίσκει τον τρόπο και ανοίγει το σκορ, με κοντινό πλασέ του Νταρπισάϊαρ! Άμεση ήταν η απάντηση της Πάφου, όπου σε μια αντεπίθεση ο Βά έδωσε την μπάλα στον Μπεσάρα που με πολύ όμορφο σουτ ισοφάρισε σε 1-1! Δοκάρι και μέσα η μπάλα. Το παιχνίδι ενώ έδειχνε να μην έχει να προσφέρει πολλά, πήρε φωτιά με το γκολ του Ντάρπισαϊαρ. Δεν κατάφεραν όμως οι πράσινοι να διαχειριστούν το προβάδισμα και ισοφαρίστηκαν νωρίς. Στη συνέχεια ο ρυθμός επανήλθε στα επίπεδα που ήταν πριν ανοίξει το σκορ. Στο 80’ είχαμε την επόμενη καλή φάση με τον Πάντσεον να δοκιμάζει ένα καλό σουτ, ο Ουζόχο όμως ήταν έτοιμος και μάζαψε. Ο Γουίλιαμς στο 85’ έκανε ένα κακό σουτ που δεν ανησύχησε τον Ουζόχο. Στο 88’ η Πάφος έφτασε στην ολική ανατροπή! Ο Λαφράνς από κοντά άρπαξε την ευκαιρία και έστειλε την μπάλα στο πλεκτό, γράφοντας το 2-1.

Διακρίθηκε: Ο Ντάρπισαϊαρ έκανε τη διαφορά και άνοιξε το σκορ για την Ομόνοια. Ο Βά έδωσε άλλη ταχύτητα στην Πάφο με την είσοδο του ενώ έδωσε και την ασίστ στον Μπεσάρα για να ισοφαρίσει. Ο Λαφράνς λύτρωσε την Πάφο στο 88’ και δεν θα μπορούσε να λείπει.

Κοουτσάρισμα:

Ζέλικο Κόπιτς (Πάφος FC): 3-5-2 για τον τεχνικό της Πάφου. Προσπάθησε να πιέσει ψηλά και πάρει αυτός τον έλεγχο του αγώνα. Το ίδιο όμως ήθελε να κάνει και ο Μπέργκ. Διαμόρφωσε το σύστημα σε 4-4-2 στο τελευταίο δεκάλεπτο με σκοπό να πάρει το τρίποντο και τα κατάφερε!

Χένινγκ Μπέργκ (Ομόνοια): 4-4-2 από τον τεχνικό της Ομόνοιας, ο οποίος είχε παρόμοιο τρόπο παιχνιδιού με τον Κόπιτς. Γενικότερα οι δύο ομάδες ήταν πολύ ισορροπημένες στο γήπεδο. Πολλές φορές οι οδηγίες των προπονητών στους παίκτες τους ήταν ακριβώς οι ίδιες.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Πάφος FC: Ρουντγκό, Πανός, Αραχούρι, Λαφράνς, Βαλεριανός, Σιρόκ(85' Ράσιτς), Γουίλιαμς(90' Σάνι), Πάντσεον, Μπεσάρα, Νέμετς, Σακό(61' Βά)

Ομόνοια: Ουζόχο, Μαυρίας, Λάνγκ, Λούφτνερ, Λέζιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Έζρα(78' Χριστοφή), Τιάγκο, Μίκου(78' Ορτέγκα), Ντάρπισαϊαρ

Σκόρερς: 69' Μπεσάρα, 88' Λαφράνς/ 64' Ντάρπισαϊαρ

Κίτρινες Κάρτες: Λαφράνς, Βαλεριάνος, Νέμετς/Μικού, Ντάρπισαϊαρ