24 sports

Χάντμπολ: Ισοφάρισε στους τελικούς η Ανόρθωση

3-3 πλέον οι τελικοί

Διπλό με 32-24 στο στάδιο «Κυριάκος Πίσσης» πήρε η Sabbianco Ανόρθωση, ισοφαρίζοντας τον Παρνασσό σε 3-3 στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ κατηγορίας στο Χάντμπολ.

Ο αγώνας σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Νίκου Καρκάλατου των γηπεδούχων, κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου. O χειροσφαιριστής του Παρνασσού μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματος. Σημειώνεται ότι για την ομάδα του Στροβόλου είχε υπάρξει σοβαρός τραυματισμός (κάταγμα περόνης) στον προηγούμενο αγώνα, του Λούκα Παρασκευά, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο ρόστερ από τον Νyokas Massaca.

Στα του αγώνα, η ομάδα της Αμμοχώστου κατάφερε να ανοίξει την υπέρ της διαφορά στο σκορ μετά το πρώτο 15λεπτο του πρώτου ημιχρόνου, η λήξη του οποίου την βρήκε να προηγείται με 17-11.

Με τη διαφορά ασφαλείας που έφτιαξε στο πρώτο μέρος, μπόρεσε να ελέγξει το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο και να πάρει τελικά το διπλό με 32-24.

Πρώτος σκόρερ για την «Κυρία» ήταν ο Ελευθέριος Σεϊρεκίδης με οκτώ τέρματα, ενώ περισσότερα γκολ στο παιχνίδι πέτυχε ο Βασίλης Δημοσθένους του Παρνασσού που έστειλε τη μπάλα εννέα φορές στα δίχτυα.

Παρνασσός (Σάββας Ζωγράφος): Ππούμος, Ταρτίος, Γουργούμης, Δημοσθένους 9, Μassalla 4, Τορνικίδης 1, Xατζηδάκης 3, Στουμπής 1, Χάιντουκ 2, Λάσκος, Kαπετάνιος, Καρκάλατος, Draskic 2, Πέτρου, Νάκος, Valentin 2

Sabbianco Aνόρθωση (Mάριος Ευσταθιάδης): Μιχαηλίδης, Μωραΐτης 5, Λεωνίδου, Ι. Αργυρού, Jovanovski, Leonard 1, Durkovic, Σεϊρεκίδης 8, Χ. Αργυρού 6, Toτος 3, Παπακυπριανού, Καϊμακάμης, Μιμίκος 3, Σαμαράς, Μούγιτς 6, Φέσιας