Εξιλεώθηκε για... λίγο

Ο Αποστόλης Γιάννου σκόραρε για δεύτερη φορά με τη φανέλα της ΑΕΚ

Το δεύτερο γκολ του Αποστόλη Γιάννου μέσα σε ένα τετραήμερο ήταν συνάμα και το δεύτερό του με τη φανέλα της ΑΕΚ, ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να χαρίσει το τρίποντο στους κιτρινοπράσινους. Ο Ελλαδίτης επιθετικός με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, έγινε αποδέκτης κάθετης μεταβίβασης από τον Νέλσον Μάρκος και αφού απαλλάχθηκε από το μαρκάρισμα του Ζοάο Βίκτορ, νίκησε στον Αριέλ Αρούς με συρτό σουτ κάνοντας το 2-1. Το γκολ αυτό ήρθε μόλις τρία λεπτά μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χόρχε Λαρένα, ανατρέποντας πλήρως το σκηνικό αλλά βεβαίως και το δείκτη του σκορ.

Ο φωτογραφικός αλλά και τηλεοπτικός φακός συνέλαβε τον Γιάννου να στρέφει το βλέμμα προς τον ουρανό και να δείχνει λυτρωμένος μετά τις σημαντικές ευκαιρίες που απώλεσε στο πρώτο ημίχρονο. Μόλις στο 4ο λεπτό πλάσαρε ανεπιτυχώς τον Αριέλ Αρούς από το ύψος της μικρής περιοχής, στο 18ο νικήθηκε από τον Ισραηλινό τερματοφύλακα σε τετ-α-τετ ενώ το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε δέκα λεπτά αργότερα.

Σαφέστατα ο πρώην επιθετικός του Αστέρα Τρίπολη κατάφερε στο τέλος της ημέρας να σκοράρει και να ξεγράψει σε κάποιο βαθμό την αδυναμία του να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ, ωστόσο το τελικό αποτέλεσμα δεν ήταν το επιθυμητό.