Βήμα για Ευρώπη η Κοπεγχάγη - 78' ο Πιέρος

Νίκησε η Κοπεγχάγη του Πιέρου στην εκπνοή του αγώνα και συγκεκριμένα στο 94' με 2-1 την FC Nordsjaelland, πραγματοποιώντας βήμα εξόδου στην Ευρώπη. Ο Κύπριος διεθνής επιθετικός, Πιέρος Σωτηρίου αγωνίστηκε για 78 λεπτά το απόγευμα της Δευτέρας με την ομάδα του.

Ο πρώην στράικερ του ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε ως βασικός στο αρχικό σχήμα και έγινε αλλαγή στο 78', αμέσως μετά που η ομάδα του ισοφάρισε. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί στο 37', ο Φάλκ στο 76' έκανε το 1-1 και ο Σαντατέρ στις καθυστερήσεις έδωσε το δραματικό τρίποντο στην Κοπεγχάγη και έγραψε το 2-1.

Υπενθυμίζουμε ότι είναι σημαντικό και συμφέρει και τον ΑΠΟΕΛ ενδεχόμενη εξασφάλιση Ευρωπαϊκού εισιτηρίου της Κοπεγχάγης, καθώς επωφελείται οικονομικά σε τυχόν εισδοχή της ομάδας της Δανίας σε Ευρωπαϊκούς Ομίλους, λόγω του Πιέρου Σωτηρίου.